Samochody używane - jak wybrać najlepszy?
Kupno samochodu to niemały wydatek, dlatego należy dokładnie przemyśleć zakup, analizując wszystkie za i przeciw. Musimy pamiętać, że kupując auto powinniśmy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem i komfortem jazdy, dlatego wybierając odpowiedni model, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów.
Przed kupnem samochodu pojawia się pytanie, jakie auto wybrać: nowe czy używane? Otóż w tym przypadku używane, nie znaczy wcale gorsze, dlatego warto rozważyć zakup samochodu, który wcześniej służył komuś innemu.
Kupno samochodu używanego
Na rynku działa wiele komisów i giełd samochodowych zarówno tych tradycyjnych, jak i internetowych. Warto zwrócić uwagę, iż zadbane auta używane znanych i lubianych marek będą niemal tak samo wdzięczne jak nowe - stwierdza Łukasz Kowalski z www.dasweltauto.pl, gdzie możemy kupić samochód używany pochodzący ze sprawdzonego i pewnego źródła. Wybierając auto w takim miejscu możemy mieć pewność, że produkt nie pochodzi z kradzieży, został dokładnie sprawdzony, a ponadto dostaniemy gwarancję, która pozwoli nam na reklamacje w przypadku usterek. Warto pamiętać, że elektroniczne auto-komisy zapewnią nam łatwe wyszukiwanie samochodów używanych w różnych częściach kraju.
Dla kogo samochody używane?
Sprawny samochód używany będzie odpowiednim rozwiązaniem dla każdego. Najlepiej sprawdzi się jednak w przypadku początkujących kierowców i osób, które chcą odświeżyć sobie praktykę jazdy. Bez wątpienia jest to także doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto nie chce wydawać majątku na nowe auto. Warto też pamiętać, że samochody używane dobrych i sprawdzonych marek nie różnią się od modeli prosto z salonu. Jeśli kupimy zadbane auto, które nigdy nie brało udziału w wypadku, możemy mieć pewność, że będzie nam służyć przez długie lata.
Na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na rok produkcji samochodu oraz na jego przebieg. To pierwsze informacje, które pozwolą nam zrozumieć, jak bardzo auto było eksploatowane, a tym samym będziemy mogli przewidzieć ryzyko ewentualnej awarii. Ta wiedza da nam ogólne pojęcie o proponowanym zakupie. Ponadto powinniśmy przyjrzeć się stanowi technicznemu samochodu używanego, który nas interesuje. Z pomocą przyjdą serwisy oferujące dokładne przeglądy. Dzięki nim dowiemy się, czy auto jest sprawne, czy wymaga remontu, czy wszystko działa, jak należy oraz czy samochód używany nie brał udziału w wypadku.
Czego unikać?
Należy unikać przede wszystkim samochodów powypadkowych, ponieważ nigdy nie ma pewności, co dokładnie się wydarzyło i czy auto na pewno działa tak dobrze, jak zapewnia nas sprzedawca. Powinniśmy też zrezygnować z modelu, który wymaga gruntownego remontu, dlatego że koszty napraw w skrajnych przypadkach mogą być wyższe od ceny samochodu używanego. Nie kupujmy także aut z niepewnego źródła. Paserstwo jest w Polsce karalne i przypadkiem możemy popaść w kłopoty, które wcale nie są nam potrzebne.
Kupowanie używanych samochodów krok po kroku
Jeśli już zdecydowaliśmy się na kupno samochodu używanego, powinniśmy wybrać komis zajmujący się handlem autami z drugiej ręki. W tym celu warto popytać znajomych oraz sprawdzić opinie w Internecie. Gdy wybierzemy sprzedawcę, który nam odpowiada, warto zainteresować się tym, jakie modele są aktualnie dostępne. Wybierając samochód używany, powinniśmy dowiedzieć się, jakie są typowe usterki, dla tego typu aut, by móc je dobrze sprawdzić. Konieczne jest także porównanie cen w konkurencyjnych komisach. Dzięki temu ustrzeżemy się przed nadmiernym wydatkiem. Ponadto pamiętajmy o dokładnej analizie dokumentów pojazdu. Warto wybrać się na zakupy z kimś, kto doskonale zna się na samochodach. Nie padniemy wówczas ofiarą kreatywnego marketingu. Na miejscu obejrzyjmy dokładnie interesujący nas model. Sprawdźmy wszystkie drzwi, zajrzyjmy pod maskę. Jeżeli zauważymy, że drzwi zamykają się z trudem albo wokół nich znajdują się szpary, będzie to znak ich wymiany. Możemy wówczas podejrzewać wypadek. Sprawdźmy także silnik i zwróćmy uwagę na to, czy nie był nadmiernie czyszczony. Może to świadczyć o naprawach, które również są efektem stłuczki lub awarii. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto oddać wybrane auto do serwisu, by upewnić się, że sprzedawca nie chce nas oszukać. Pamiętajmy jednak, że lepiej wybrać firmę, która nie sąsiaduje bezpośrednio z naszym komisem, ponieważ mechanik może być nieobiektywny. Jeśli kupujemy samochód używany sprowadzany z zagranicy, musimy mieć na uwadze dodatkowe koszty związane z rejestracją auta w Polsce. Niezbędne będą także tłumaczenia dokumentów. W czasie finalizacji umowy trzeba pamiętać, że sprzedawca obowiązkowo musi figurować w dokumentach sprzedażowych. W ten sposób nie zrzeknie się odpowiedzialności w przypadku problemów z zakupionym autem.
Decydując się na kupno auta, nie powinniśmy bać się samochodów używanych. Powinniśmy natomiast pamiętać, że dokładne sprawdzenie sprzedawcy oraz oferty uchroni nas przed nieoczekiwanymi problemami. Ponadto warto wiedzieć, że używany samochód wcale nie musi być gorszy od tego prosto z salonu, dlatego kupujmy mądrze i cieszmy się nowym zakupem.