Najlepszy sposób na parujące szyby. Rozwiąże problem raz a dobrze

Z problemem parujących szyb mierzą się kierowcy głównie w zimie, ale także w okresie wiosennym i jesiennym, szczególnie wtedy, gdy spada temperatura i występują opady deszczu.

Zaparowane szyby nie tylko obniżają komfort jazdy, ale, przede wszystkim, wpływają negatywnie na bezpieczeństwo. Niestety, wielu kierowców ignoruje ten problem nie starając się poszukać i wyeliminować jego powodów. Głównym czynnikiem powodującym parowanie szyb jest nadmiar wilgoci w powietrzu. Parowanie jest bardziej intensywne, gdy różnica temperatur między powietrzem wewnątrz i na zewnątrz jest duża. 

Parze na szybach sprzyjają także opady deszczu lub śniegu, a nawet wilgoć "wniesiona" do wewnątrz na butach czy odzieży. Zwykle, po uruchomieniu wentylacji oraz ogrzewania szyby para znika w przeciągu najwyżej kilku minut. Co może powodować parowanie szyb? Oto kilka możliwych przyczyn oraz sposobów na to, by problem parowania szyb zniknął raz na zawsze.

Reklama

Dlaczego szyby parują od wewnątrz?

Powodem jest zazwyczaj, jak napisaliśmy wyżej, różnica temperatur oraz wilgoć "przemycana" do środka, np. na ubraniu, obuwiu czy też z uwagi na nieszczelności wywołane przez zużyte uszczelki, korozję czy też wodę gromadzącą się na podszybiu. O wielu z tych przecieków kierowcy mogą nawet nie wiedzieć, dlatego dobrym pomysłem na początek jest dokładna kontrola uszczelek oraz okolic szyb. Każdą nieszczelność należy wyeliminować i kontrolować, czy problem parowania szyb nadal występuje. Warto też sprawdzić, czy wszystkie odpływy wody są drożne (mogą być np. zabrudzone). Sprawdzenia pod kątem gromadzenia się wilgoci wymagają też dywaniki i tapicerka, bo właśnie pod nimi może gromadzić się woda, o której obecności możemy nawet nie zdawać sobie sprawy.

Zimą dobrze jest wymienić dywaniki na gumowe, które łatwiej utrzymać w czystości. Przed wejściem do auta trzeba jak najlepiej pozbyć się śniegu oraz wody z butów, a także z odzieży - kierowca i pasażerowie też mogą być powodem, dla którego parują szyby. Wnoszenie wilgoci do środka na sobie może być jednym z kilku czynników powodujących parowanie szyb, choć zwykle nie jest głównym. Do pojawienia się pary dochodzi zwykle wtedy, gdy w kabinie panuje temperatura bliska tzw. punktowi rosy. Przypomnijmy, że to warunki, w których może dojść do skroplenia się pary wodnej.

Co jeszcze sprzyja pojawianiu się pary w aucie? Brud i tłuszcz, dzięki którym para może łatwiej osadzać się na szybach. Z jej zwalczeniem powinien sobie poradzić sprawny układ wentylacji, bywa jednak, że z różnych powodów nie działa on do końca skutecznie. Warto skontrolować ten element, podobnie jak stan filtra kabinowego. Najzdrowiej dla wszystkich byłoby, gdyby do jego wymiany dochodziło raz w roku. Bardzo istotne jest też skontrolowanie stanu uszczelek - zarówno te w okolicach drzwi czy progów, jak również bagażnika. Woda przedostająca się do środka i wsiąkająca w tapicerkę tworzy idealne warunki do parowania szyb.

Jak pozbyć się pary z szyb?

Najszybciej i najskuteczniej powinien sobie z nią poradzić układ wentylacji. Jeśli tylko nasze auto wyposażone jest w klimatyzację, zalecamy używanie jej przez cały rok, także w zimie. Aby zmniejszyć ryzyko zaparowanych szyb, jak najmniej należy korzystać z obiegu wewnętrznego. Warto od czasu do czasu porządnie przewietrzyć kabinę.

Domowymi sposobami na wilgoć w aucie są woreczki ze żwirkiem dla kota czy ryżem, w sklepach motoryzacyjnych dostępne są także specjalne pochłaniacze wilgoci, które powinny zapobiec również powstawaniu grzyba czy pleśni w kabinie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy