Kontrolka EPC to poważne ostrzeżenie. Co dokładnie znaczy i jak ją zgasić?

Kontrolki EPC nie znajdziemy w każdym samochodzie, dlatego wielu kierowców nie zna jej znaczenia. Oznaczenie to najczęściej jest spotykane w różnych modelach grupy Volkswagen, więc jest szansa, że każdy kiedyś się na nią natknie. Warto więc wiedzieć, jakie jest jej znaczenie. W tym artykule wyjaśnimy, przed czym ostrzega EPC i czym grozi jej zignorowanie.

Co oznacza kontrolka EPC?

Niektórzy kierowcy mylą kontrolkę EPC z ABS lub ESP, a to błąd. Żółta ikonka na desce rozdzielczej oznacza skrót "Electronic Power Control", a jej zapalenie najczęściej oznacza awarię elektryki lub układu elektronicznego. Jedno jest pewne - kontrolka EPC na desce rozdzielczej oznacza, że nie doszło do żadnej mechanicznej awarii.

Kontrolka EPC świeci się na żółto - jest kontrolką ostrzegawczo-informacyjną. Zgodnie z zasadami, jej pojawienie się nie wymaga natychmiastowego zatrzymania się. Wymaga natomiast wzmożonej czujności po stronie kierowcy i możliwie szybkiego przeprowadzenia przeglądu samochodu.

Reklama

Często okazuje, że szybka diagnoza problemu może być trudna. W warunkach drogowych szanse na odnalezienie problemu są bardzo małe, choć usterka może dotyczyć niewielkiego problemu. Podłączenie diagnostyki komputerowej umożliwi odczytanie błędu odpowiedzialnego za wyświetlenie ikonki.

Pojawił się błąd EPC. Co go mogło wywołać?

 Winowajcą może być prosty czujnik świateł stopu, czujnik silnika, czujnik położenia wału korbowego i wałka rozrządu, a także czujnik temperatury cieczy chłodzącej.

Niekiedy wystarczy, że przepali się jedna z żarówek (np. światła stop), żeby na desce pojawił się komunikat z ikonką EPC. Ten sam błąd może dotyczyć usterki sterownika silnika i układu wtryskowego.

Świeci się kontrolka EPC. Co robić?

Problemu nie należy ignorować, ponieważ może się zakończyć mandatem, np. w sytuacji, gdy nie działa światło stop. Błąd czujnika temperatury cieczy chłodzącej może doprowadzić do przegrzania jednostki napędowej. Inne awarie układów elektrycznych lub elektronicznych mogą doprowadzić do późniejszego unieruchomienia pojazdu, a nawet uszkodzenia zespołu napędowego.

Gdy kontrolka EPC zapali się na desce rozdzielczej, najlepiej udać się do najbliższego warsztatu na diagnostykę komputerową poprzez skaner wpięty w gniazdo OBD. Zanim to zrobimy, warto obejść samochód dookoła i sprawdzić, czy działają wszystkie światła. Jeśli nie - wymienić wadliwe żarówki, a problem powinien ustąpić.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy