Kierowco, lewa noga do końca, inaczej dasz zarobić mechanikowi

Kierowcy często nie zwracają uwagi na to, jak ważne jest prawidłowe wciskanie sprzęgła do końca. Warto przestrzegać tej prostej zasady, żeby uniknąć kosztownych wizyt u mechanika. Sprawdzamy, do czego może doprowadzić nieodpowiednie traktowanie sprzęgła podczas jazdy.

Sprzęgło to jeden z najważniejszych elementów w samochodzie. Odpowiada za rozłączanie silnika od układu napędowego. Umożliwia płynną zmianę biegów podczas pracy silnika, chroniąc tym samym przekładnię przed uszkodzeniem.

O sprzęgło warto dbać, ponieważ koszty naprawy oraz wymiany tego urządzenia mogą być wysokie, a niedbalstwo może doprowadzić do uszkodzenia skrzyni biegów. Tym bardziej, że prawidłowe traktowanie sprzęgła nie wymaga nieludzkich wysiłków. Wystarczy do porządku wciskać lewy pedał w podłogę. Warto wyrobić w sobie ten nawyk od razu, zanim przyjdą kłopoty i kosztowne awarie.

Jazda na półsprzęgle

Najczęstszym powodem uszkodzenia sprzęgła jest zbyt długa jazda na tzw. półsprzęgle. Ta metoda jazdy jest właściwa podczas ruszania lub manewrowania na parkingu przy niewielkich prędkościach, ale po ruszeniu należy jak najszybciej odpuszczać pedał sprzęgła. Podczas zmiany biegów sprzęgło powinno być wciskane do końca i uwalniane w płynny sposób od razu po zmianie przełożenia.

Reklama

Nieodpowiednie obuwie

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że nieodpowiednie obuwie za kierownicą może doprowadzić do szybszego zużycia sprzęgła. W takiej sytuacji winne są buty na zbyt wysokim obcasie. Ten problem dotyczy w głównej mierze kobiet.

Wysoki obcas daje znacznie gorsze odczucie pracy sprzęgła. Dlatego często lewy pedał nie jest wciskany do końca. Taki styl jazdy prowadzi do niepotrzebnego obciążania elementów tego układu. To najszybsza droga do skrócenia żywotności sprzęgła.

Gwałtowne ruszanie

Gwałtowne ruszanie z miejsca na półsprzęgle może doprowadzić do przypalenia sprzęgła, a do tego znacznie skraca jego żywotność. Najszybsze zużycie występuje w momencie połączenia wału korbowego i wału napędowego, gdy występuje pomiędzy nimi duża różnica obrotów. Dlatego mocne wciskanie pedału gazu przy lekko wciśniętym sprzęgle może szybko doprowadzić do przyspieszonego zużycia.

Sprawdź dywanik pod lewym pedałem

Mocne wciskanie sprzęgła do końca to bardzo ważny nawyk, który należy sobie przyswoić w celu zachowania długiej żywotności całego układu przeniesienia napędu. Od czasu do czasu warto sprawdzić, czy pod pedałem sprzęgła nie znajduje się dywanik lub element, który uniemożliwia wciskanie go do końca. Często kierowca czuje opór i wydaje mu się, że wcisnął sprzęgło do końca, ale w rzeczywistości nie doszło do całkowitego rozłączenia napędu.

W tej sytuacji może dochodzić do uszkodzenia synchronizatorów skrzyni biegów. Problem zacznie przybierać na sile wraz z czasem. Najpierw kierowca będzie odczuwać problem podczas zmiany biegów, a później dołączą do tego hałasy i metaliczne dźwięki podczas zmiany biegów.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzęgło | technika jazdy | porady
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy