Reklama

Jak jeździć hybrydą za półdarmo? Nowy wymiar samochodów na LPG

Samochody hybrydowe uchodzą za pojazdy ekologiczne i ekonomiczne: nie marnują energii cieplnej pochodzącej z hamowania, tylko wykorzystują ją do ładowania baterii. Mówiąc o autach hybrydowych, najczęściej myślimy o pojazdach zasilanych benzyną. Nie każdy jednak wie, że hybryda może być jeszcze bardziej eko, a to dzięki instalacji LPG.

Samochody hybrydowe cieszą się nieustannie rosnącą popularnością. Nic w tym dziwnego: taki rodzaj napędu jest opłacalny, a przy tym mniej szkodliwy dla środowiska. Jeszcze kilkanaście lat temu pierwsze hybrydy uchodziły bardziej za ciekawostkę technologiczną i odstraszały wysokimi cenami. Obecnie znajdziemy na rynku modele znacznie bliższe możliwościom finansowym przeciętnego Kowalskiego. W pierwszym kwartale 2019 roku w Polsce zarejestrowano 6,5 tys. nowych aut hybrydowych - o 22 proc. więcej, niż w analogicznym okresie w roku poprzednim. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że jazda hybrydą może być jeszcze bardziej opłacalna. Nowoczesne warsztaty oferują usługę instalowania w samochodach hybrydowych napędu na LPG. Takiemu rozwiązaniu z pewnością powinni przyjrzeć się kierowcy, którzy szukają oszczędności, a przy tym zależy im, by samochód był ekologiczny.

Reklama

Hybryda na LPG - sposób na oszczędność

Powszechnie wiadomo, że gaz LPG jest mniej kaloryczny niż benzyna, dlatego spalamy go szybciej. Jednocześnie jednak obydwa paliwa znacznie różnią się w kosztach: cena gazu jest niższa o ponad 50 proc. Obecnie za litr E95 zapłacimy w województwie mazowieckim 5,20 zł, podczas gdy taka sama ilość gazu kosztuje 2,15 zł.  

- Jeśli poruszamy się samochodem, który spala 7 litrów na 100-kilometrowej trasie, jadąc na benzynie wydamy 35 zł. Samochód hybrydowy przejedzie tę samą odległość za ok. 25 zł. Kilka złotych mniej wyniesie koszt przejechania 100 kilometrów tradycyjnym autem w gazie. Natomiast w przypadku samochodu hybrydowego z napędem LPG możemy obniżyć koszty do około 12 zł na 100 km - mówi Piotr Bartnik, kierownik warsztatu firmy AG Centrum zajmującej się produkcją, dystrybucją oraz montażem instalacji autogaz marki Zenit.. - Po pięciu latach użytkowania i rocznym przebiegu 20 tys. km, taka instalacja daje oszczędność nawet do 13 tys. zł - wylicza ekspert.

materiały promocyjne

Ekologia ma znaczenie

Już nie tylko ekolodzy, ale również politycy biją na alarm - z naszym klimatem jest coraz gorzej, musimy jak najszybciej ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Wbrew krążącym opiniom samochody elektryczne wcale nie oszczędzają naszego środowiska, przynajmniej nad Wisłą, gdzie wciąż energię czerpiemy z węgla. To rozwiązanie można nazywać ekologicznym w państwach, w których energię pozyskuje się z odnawialnych źródeł. U nas rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska jest korzystanie z gazu LPG. Według danych Europejskiej Organizacji Gazu Płynnego samochody z instalacją gazową emitują ponad 20 razy mniej tlenków azotu niż pojazdy poruszające się wyłącznie na benzynę. Z kolei na stronie Polskiej Organizacji Gazu Płynnego możemy przeczytać, że: "LPG emituje o około 20 proc. mniej dwutlenku węgla niż olej opałowy i o 50 proc. mniej niż węgiel".

Montaż instalacji LPG

W samochodach poruszających się na gaz przeważnie w miejscu na koło zapasowe zamontowana jest butla. Z kolei do silnika doprowadzone są przewody, wtryskiwacze, parownik i sterownik. Warto wiedzieć, że bardzo ważny dla poprawnego działania instalacji jest dobór komponentów. Mechanik powinien dopasować je do rocznika i modelu samochodu, budowy i parametrów silnika.

- Popularne auta hybrydowe mają prosty układ zasilania, który bardzo dobrze pracuje na zasilaniu gazowym. Montaż odbywa się w taki sam sposób, jak dla benzynowego wtrysku pośredniego - mówi Piotr Bartnik, montażysta instalacji Zenit. Ci, którzy twierdzą, że samochody jeżdżące na gaz są bardziej awaryjne, prawdopodobnie trafili do złego warsztatu.

Według raportu Polskiej Organizacji Gazu Płynnego w ubiegłym roku aż 13,8 proc. Polaków jeździło na LPG, po naszych drogach porusza się ponad 3 mln samochodów z instalacją gazową. Jesteśmy liderem w Europie, jeśli chodzi o wykorzystanie tej ekologicznej energii napędowej. Warto zatem pójść z duchem czasu i przyjrzeć się możliwościom oferowanym przez nowoczesne, jeszcze bardziej ekologiczne rozwiązanie.

Artykuł powstał we współpracy z firmą AG Centrum, producentem instalacji Zenit Autogas Systems


materiały promocyjne

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje