Ikona ze śnieżynką to ostrzeżenie dla kierowcy. Co dokładnie oznacza?

Większość kierowców nauczona jest w ten sposób, że jeśli na desce rozdzielczej pojawia się jakaś kontrolka w kolorze pomarańczowym, to coś niedobrego dzieje się z samochodem, a jeśli pojawi się kontrolka czerwona to powinniśmy zatrzymać auto bo uległo poważniejszej awarii. W większości przypadków ta zasada jest słuszna, ale nie zawsze. Ta niewielka kontrolka w kształcie śnieżynki informuje o zupełnie czymś innym i nie ma nic wspólnego ze sprawnością samochodu.

Współczesne samochody są tak naszpikowane elektroniką, że ilość kontrolek na desce rozdzielczej może przyprawić o zawrót głowy. Zwłaszcza jeśli chodzi o te dotyczące działania elektroniki i systemów bezpieczeństwa. Ich znaczenie nie zawsze jest jasne i aby rozszyfrować co oznaczają często trzeba sięgnąć po instrukcję obsługi samochodu. Tak może być na przykład w przypadku żółtej kontrolki EPC. Jeśli w kokpicie pojawi się kontrolka czerwona, wielu kierowców interpretuje ją jako poważniejszą awarię, uniemożliwiającą dalszą jazdę. W większości przypadków taka interpretacja jest słuszna, jednak nie w tym jednym. Chodzi o kontrolkę przypominającą śnieżynkę, która pojawia się tylko w określonych warunkach i może mieć barwę czerwoną, żółtą, a nawet niebieską.

Reklama

Śnieżynka na desce rozdzielczej - co oznacza?

Pojawienie się kontrolki śnieżynki na desce rozdzielczej w wielu samochodach oznacza fakt, że temperatura otoczenia wyraźnie spadła - to sposób ostrzeżenia przed tym, że warunki na drodze mogą być trudne. W niektórych starszych samochodach kontrolka śnieżynki zapala się tylko w jednym określonym kolorze, np. żółtym, informując że temperatura wynosi 0 stopni Celsjusza. W nowszych konstrukcjach kontrolka może zapalić się w kolorze żółtym oznaczając spadek temperatury na zewnątrz do wartości 1-4 stopni Celsjusza lub czerwonym, informując o spadku temperatury do wartości 0 lub ujemnej.

Śnieżynka ostrzega kierowcę, że warunki drogowe mogą być gorsze i sugeruje zachowanie ostrożności podczas jazdy - przymrozek może spowodować pojawienie się gołoledzi lub lodu na drodze. Nie oznacza ona jednak że należy się zatrzymać. Można spokojnie kontynuować jazdę mając na uwadze, że droga może być śliska.

W niektórych autach śnieżynka nie występuje w żadnym konkretnym kolorze, a pojawia się jako informacja w komputerze pokładowym - tego typu informację możemy znaleźć w samochodach grupy VAG i na przykład w Oplach. Czasem opatrzona jest dodatkową informacją o możliwym wystąpieniu gołoledzi.

Gołoledź i niska temperatura - jak zachować się na drodze?

Śnieżynka nie powinna więc wzbudzać paniki u kierowcy, a jedynie spowodować wzmożoną ostrożność i ewentualną zmianę stylu jazdy. Jeśli na drodze pojawi się gołoledź powinniśmy ostrożniej operować pedałem gazu i prowadzić samochód bardziej płynnie. Wskazane jest korzystanie z umiejętności hamowania silnikiem i unikanie gwałtownego przyspieszania i hamowania, aby uniknąć ryzyka wpadnięcia w poślizg. Gwałtowne zmiany kierunku również sprzyjają utracie przyczepności, więc skręcanie również powinno być możliwie jak najbardziej płynne.

Gołoledź to zjawisko, które trudno zauważyć, choć charakterystycznymi symptomami jest błyszczący w świetle świateł, przypominający mokry asfalt. W taki warunkach powinniśmy zachować szczególną ostrożność, a śnieżynka - szczególnie w kolorze czerwonym - informuje nas jedynie o spadku temperatury i możliwych gorszych warunkach drogowych. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: obsługa samochodu | kontrolka | porady dla kierowców
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama