Handlarze ukrywają to miejsce, ale nigdy nie kupuj auta, póki go nie zobaczysz

Nie jest żadną tajemnicą, że nieuczciwi handlarze samochodów na różne sposoby starają się oszukać potencjalnego klienta, co do faktycznego stanu sprzedawanego samochodu. Nic dziwnego, że szczególnie dbają o ukrycie jednego miejsca, które zawsze powinno być sprawdzone podczas podejmowania decyzji o kupnie auta.

Każdy chyba kierowca słyszał u numerze VIN, który przypisany jest do konkretnego pojazdu. Większość kierowców wie też, że kupując używany samochód, trzeba sprawdzić zgodność numeru VIN pojazdu z tym, wpisanym w dowodzie rejestracyjnym.

Tymczasem nadal nie jest wiedzą powszechną, że VIN może być prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat pojazdu, co może okazać się nieocenione, podczas podejmowania decyzji o kupnie danego egzemplarza.

Gdzie znajduje się numer VIN?

Numer VIN może znajdować się w różnych miejscach, zależnie od producenta lub konkretnego modelu. Jedyny wymóg jest taki, aby znajdował się on na stałym elemencie samochodu. Zwykle można go spotkać w następujących miejscach:

Reklama
  • przegroda czołowa,
  • kielich przedniego zawieszenia,
  • szkielet karoserii
  • rama

W dowodzie rejestracyjnym znajdziemy go w rubryce E - na dole pierwszej strony. Trzeba koniecznie porównać go z tym na samochodzie, ponieważ może okazać się, że został on źle wpisany, co trzeba będzie wyjaśnić w urzędzie komunikacji.

Jak rozszyfrować numer VIN?

Numer VIN składa się z 17 znaków - cyfr i liter (z wyłączeniem liter: I, O, Q), które podzielono na trzy sekcje:

  • Sekcja VMI - znaki na pozycjach 1-3 określają region geograficzny i kraj pochodzenia oraz producenta samochodu. W tym zakresie producent musi się kierować wytycznymi odpowiedniego urzędu.
  • Sekcja VDS - znaki na pozycjach 4-9, na których producenci według indywidualnych ustaleń kodują typ pojazdu, jego dane techniczne i charakterystykę. Na dziewiątym miejscu znajduje się znak kontrolny, dzięki któremu sprawdza się poprawność numeru VIN.
  • Sekcja VIS - znaki na pozycjach 10-17, które składają się na numer identyfikacyjny konkretnego egzemplarza. Ich znaczenie jest ustalane indywidualnie przez producenta.

Co jest zapisane w numerze VIN?

Numer VIN pozwala naprawdę sporo dowiedzieć się o danym samochodzie. Są w nim zakodowane następujące informacje:

  • marka i model auta,
  • rok produkcji,
  • miasto produkcji,
  • rodzaj nadwozia,
  • typ silnika,
  • opcje wyposażenia.

Jak można rozkodować numer VIN?

Oprócz powyższych informacji, wynikających bezpośrednio z samego VIN-u, może on posłużyć do zdobycia wielu przydatnych informacji. Podając go w ASO danej marki, zwykle możemy otrzymać dostęp do historii serwisowej pojazdu, co jest szczególnie przydatne w przypadku aut kilkuletnich, które jeszcze są, lub do niedawna były, serwisowane. Dowiemy się, jakie naprawy były wykonywane, jakie czynności serwisowe przeprowadzone, czy auto brało udział w jakiejś akcji serwisowej, a także z jakimi przebiegami pojawiało się na kolejnych wizytach.

Bardzo pomocne są także bazy danych, które za opłatą, pozwalają uzyskać także informacje na temat szkód zgłoszonych do ubezpieczyciela. W przypadku aut sprowadzanych zza granicy, potwierdzimy także stan prawny pojazdu. Jeśli natomiast auto już wcześniej zmieniało właściciela w Polsce, możemy dowiedzieć się, kiedy, za jaką kwotę i w jakim stanie było sprzedawane. Słowem, mając dostęp do numeru VIN, możemy podjąć decyzję czy auto nas interesuje, zanim jeszcze w ogóle je zobaczymy.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: numer VIN
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy