Dlaczego samochód nie chce odpalić w upał? Przyczyn może być kilka
Przed nami lato, podczas którego my i nasze samochody będziemy narażeni na wysokie temperatury. Tak jak przy niskich w zimie, może to oznaczać szereg problemów, np. ten z uruchomieniem samochodu. Dlaczego auta nie lubią upałów i na co uważać?
Upał może mieć znaczący wpływ na różne elementy samochodu, powodując szereg problemów technicznych, które mogą wpłynąć na jego wydajność i bezpieczeństwo. Wysokie temperatury mogą wpływać na silnik, układ chłodzenia, opony, akumulator, układ hamulcowy oraz wnętrze pojazdu.
Silnik jest jednym z kluczowych elementów, który może ucierpieć podczas upałów. Wysoka temperatura powietrza sprawia, że silnik pracuje w bardziej ekstremalnych warunkach, co może prowadzić do jego przegrzania. System chłodzenia silnika jest zaprojektowany tak, aby utrzymać optymalną temperaturę pracy, jednak w upalne dni może być nadmiernie obciążony. Gdy chłodnica i wentylatory nie są w stanie dostarczyć wystarczającej ilości powietrza, aby skutecznie schłodzić silnik, może dojść do jego przegrzania. Regularne sprawdzanie poziomu płynu chłodzącego oraz dbanie o stan chłodnicy mogą pomóc w zapobieganiu takim problemom. Jeśli już dojdzie do tego, że temperatura cieczy chłodzącej będzie zbliżać się do czerwonego pola, należy zatrzymać się i zgasić silnik.
Opony również są narażone na negatywne skutki upałów. Wysoka temperatura nawierzchni drogi powoduje, że opony się nagrzewają, co zwiększa ryzyko ich pęknięcia. Wysoka temperatura prowadzi także do zwiększenia ciśnienia wewnątrz opon, co może skrócić ich żywotność oraz pogorszyć przyczepność. Do tego przy rozgrzanym asfalcie wydłuża się droga hamowania.
Akumulator samochodowy również może ucierpieć w wyniku ekstremalnych temperatur. Wysoka temperatura przyspiesza proces parowania elektrolitu wewnątrz akumulatora, co może prowadzić do jego szybszego zużycia. Dodatkowo, w upalne dni zwiększa się obciążenie akumulatora związane z działaniem systemu klimatyzacji i innych urządzeń elektronicznych. Aby zapobiec przedwczesnemu zużyciu akumulatora, warto regularnie sprawdzać jego stan i poziom naładowania oraz unikać pozostawiania samochodu na dłuższy czas w pełnym słońcu. Często jest tak, że akumulator "pada" w zimie, bo latem został mocno obciążony. Optymalna temperatura dla pracy akumulatora to około 20 stopni Celsjusza.
Układ hamulcowy jest kolejnym elementem, który może ucierpieć przez upały. Wysoka temperatura otoczenia może powodować przegrzewanie się hamulców, szczególnie podczas intensywnego użytkowania, na przykład w czasie jazdy w górach lub w ruchu miejskim. Jeśli dojdzie do zagotowania się płynu hamulcowego, stracą one skuteczność. Podczas naprawdę intensywnej jazdy może wręcz dojść do tego, że z okolic tarcz zacznie wydobywać się dym. Wtedy bezwzględnie trzeba się zatrzymać.
Wnętrze samochodu również może ucierpieć w wyniku upałów. Wysoka temperatura wewnątrz pojazdu może prowadzić do uszkodzenia elementów plastikowych i tapicerki, a także wpłynąć negatywnie na komfort jazdy. Długotrwałe narażenie na słońce może spowodować blaknięcie kolorów tapicerki oraz pękanie elementów plastikowych. Aby temu zapobiec, warto korzystać z osłon przeciwsłonecznych na przednią szybę oraz parkować w cieniu, kiedy tylko jest to możliwe.