Czy samochodem z automatyczną skrzynią można hamować silnikiem?

Kierowcy, którzy nie mają doświadczeń z automatyczną skrzynią biegów zastanawiają się, czy w samochodach z automatami możliwe jest hamowanie silnikiem. Wyjaśnimy te wątpliwości.

Hamowanie silnikiem to element prawidłowej techniki jazdy samochodem. Gdy kierowca chce zmniejszyć prędkość jazdy, nie musi naciskać na hamulec, wystarczy, że zdejmie nogę z gazu. Z hamowania silnikiem można skorzystać podczas zbliżania się do świateł drogowych lub skrzyżowania, a także w każdej innej sytuacji wymagającej zaplanowanego wytracania prędkości.

Dzięki hamowaniu silnikiem oszczędzamy paliwo, które podczas jazdy na włączonym biegu nie jest podawane do komory spalania. Oszczędzamy również klocki i tarcze hamulcowe, które nie są ścierane.

Reklama

Samochód z automatyczną skrzynią biegów. Jak hamować silnikiem?

Hamowanie silnikiem w samochodzie wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów jest bardzo proste. W zasadzie wystarczy w odpowiednim momencie zdjąć nogę z gazu, a wraz ze spadającymi obrotami silnika przekładnia będzie przełączać kolejno na coraz niższy bieg, przez co hamowanie będzie kontynuowane.

Gdy automatyczna skrzynia biegów oferuje pracę w trybie manualnym, kierowca może zwiększyć intensywność hamowania silnikiem poprzez przełączenie biegu na niższy za pomocą łopatek przy kierownicy lub lewarka przełączonego na tryb manualny.

Starsze auto z automatyczną skrzynią. Jak hamować silnikiem?

W niektórych starszych modelach skrzynie biegów oprócz pozycji P, R, N, D, pozwalają wybrać jeden z dodatkowych trybów jazdy oznaczonych jako 1, 2, 3. Wtedy praca skrzyni jest ograniczana do wskazanego zakresu biegów.

Tryb B w nowych samochodach z automatyczną skrzynią

W autach hybrydowych i elektrycznych zamiast cyfr pojawia się często literka "B". Podczas jazdy w tym trybie można odczuć intensywniejsze hamowanie zespołem napędowym. Funkcja przydaje się podczas jazdy w górzystym terenie, gdzie można bardzo efektywnie naładować akumulator.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: porady dla kierowców
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy