Czy można wyprzedzać prawym pasem na autostradzie? Błąd w interpretacji przepisów

Wyprzedzanie prawym pasem w Polsce to temat, który dzieli kierowców. Jedni twierdzą, że to niebezpieczne, choć dozwolone, inni uważają na przykład, że wyprzedzanie prawą stroną jest możliwe tylko w określonych sytuacjach. Przyjrzyjmy się, jak to wygląda według przepisów.

Wyprzedzanie prawym pasem jest uregulowane odpowiednimi przepisami, które znajdziemy w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Konkretny przepis brzmi następująco: "Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu (...) na jezdni jednokierunkowej i na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku." Co to konkretnie oznacza?

Wyprzedzanie z prawej strony - kiedy jest dozwolone?

Błędna interpretacja przepisów wynika z tego, że kierowcy skupiają się na fragmencie o obszarze zabudowanym. Jezdnia dwukierunkowa to taka, na której wyznaczono pasy ruchu w dwóch kierunkach. Najczęściej są to zwykłe drogi jednopasmowe, czasami takie, które mają pod dwa pasy w każdym kierunku. Jezdnie dwukierunkowe mające trzy lub więcej pasy ruchu w każdą stronę spotykaną są rzadko, dlatego niektórzy kierowcą uważają, że niewiele jest sytuacji poza terenem zabudowanym, kiedy można wyprzedzać z prawej strony.

Reklama

Tymczasem wielu kierowców może nie brać pod uwagę informacji o jezdniach jednokierunkowych. To takie drogi, gdzie kierunki ruchu są od siebie oddzielone, na przykład pasem zieleni lub barierkami. Na nich nie ma ograniczeń (przynajmniej tych związanych z pasami ruchu) co do wyprzedzania z prawej strony.

Warto też pamiętać o tym, kiedy wyprzedzanie jest niedozwolone, niezależnie od tego, czy mówimy o wyprzedzaniu z prawej czy z lewej strony.

  • Przed przejściem dla pieszych i na nim.
  • Na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim.
  • Na przejazdach kolejowych i bezpośrednio przed nimi.
  • Na wąskich drogach o niewystarczającej szerokości jezdni.
  • W przypadku ograniczonej widoczności.
  • Gdy pojazd jadący z przodu sygnalizuje zamiar zmiany pasa ruchu na prawy.

Mandat za wyprzedzanie w takich sytuacjach wynosi aż 1000 zł, do konta kierowcy przypisywane są trzy punkty.

Wyprzedzanie z prawej strony na autostradzie lub drodze ekspresowej

Wyprzedzanie z prawej strony na autostradzie, która, zgodnie z definicją składa się z jezdni jednokierunkowych, jest dozwolone, niezależnie od tego, czy składa się z dwóch czy z większej liczby pasów. Można więc np. na trzypasmowej autostradzie wyprzedzać pojazdy jadące skrajnym lewym pasem używając pasa środkowego, czy pojazdy jadące środkowym pasem wykorzystując skrajnie prawy pas.

Wyprzedzanie z prawej strony - kiedy jest obowiązkowe?

Co ciekawe, zdarzają się sytuacje, w których wyprzedzanie z prawej strony jest nie tylko możliwe, ale wręcz wymuszone przepisami. Chodzi konkretnie o wyprzedzanie pojazdu szynowego (zazwyczaj tramwaju). Taki manewr może odbywać się tylko z prawej strony, chyba, że położenie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na drodze jednokierunkowej. Oznacza to, że jeżdżąc po mieście zwykle mamy do czynienia z sytuacją, w której tramwaj jedzie bliżej osi jezdni, a my możemy go wyprzedzić jadąc prawym pasem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wyprzedzanie | przepisy ruchu drogowego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy