Czy można jeździć autem z ręką w gipsie? Jest jeden przepis
Czasem kontuzja wymagająca założenia gipsu na rękę czy nogę może skutecznie pozbawić nas możliwości prowadzenia samochodu. W teorii nie ma konkretnych przepisów zabraniających kierowania autem z ręką w gipsie czy z ortezą, ale zawsze ostatecznej oceny stanu kierowcy dokonuje policjant, który może zabronić dalszej jazdy.
Prowadzenie samochodu z ręką, a tym bardziej z nogą w gipsie, nie należy do najlepszych pomysłów. W tej kwestii warto przede wszystkim posłuchać lekarza, który może stwierdzić, że tego typu zachowanie może pogłębić kontuzję i wydłużyć rekonwalescencję. Czasem jednak dochodzi do sytuacji, w której musimy skorzystać z samochodu - czy prowadzenie auta z ręką w gipsie jest dozwolone?
Teoretycznie nic, bo nie istnieją przepisy wprost zabraniające jazdy kierowcy, którego ręka a nawet noga jest unieruchomiona. W praktyce jednak jazda z ręką czy nogą w gipsie należy unikać. Gips może znacząco utrudniać manewrowanie pojazdem, zwłaszcza w samochodach z mechaniczną skrzynią biegów. Kierowca z ręką w gipsie ma też ograniczone możliwości reakcji na różne sytuacje drogowe. Jeśli dojdzie do wypadku, a policja stwierdzi, że spowodował go kierowca z ręką w gipsie, możemy narazić się na mandat w wysokości co najmniej 1000 zł oraz 6 punktów karnych. Dodatkowo ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.
Jeśli dojdzie do kontroli drogowej policjant oceni czy ograniczenia ruchowe prowadzącego pojazd spowodowane kontuzją ręki i założeniem gipsu, mają wpływ na zmniejszenie sprawności fizycznej i mogą negatywnie wpłynąć na poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie Prawo o ruchu drogowym, kierowca musi być w odpowiednim stanie psychicznym i fizycznym, aby móc prowadzić auto. Gdy stan fizyczny kierującego ograniczałby jego możliwości do prowadzenia samochodu, policjant może zakazać dalszej jazdy. Gdyby jednak doszło do stworzenia zagrożenia w ruchu mandat za taki wyczyn wynosi aż 1500 zł.
Jazda w kołnierzu ortopedycznym czy ortezie szyjnej z pewnością nie należy do najwygodniejszych. Także w przypadku tego typu kontuzji przepisy nie zabraniają jazdy samochodem, choć przed podróżą warto zasięgnąć rady ortopedy, który podpowie czy i jak długo możemy prowadzić samochód.