Chcesz kupić lub sprzedać samochód w internecie? Te narzędzia ci się przydadzą

Internet jest potężną platformą transakcyjną. Do wirtualnych koszyków dodajemy nie tylko odzież, obuwie, kosmetyki i książki. W sieci kupujemy chętnie także… samochody. Tutaj jednak warto skorzystać z kilku dodatkowych narzędzi, aby zakup był w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący.

Prezentacja partnera

Znalezienie w morzu ofert samochodu w zadowalającym stanie technicznym i przystępnej cenie. Następnie zweryfikowanie informacji zawartych w ogłoszeniu z rzeczywistością, potwierdzenie przebiegu (to wciąż ma ogromne znaczenie dla sporej grupy kupujących!) i wykluczenie kosztownych w naprawie usterek czy niefachowych powypadkowych napraw. Trafne określenie wartości pojazdu. Tak, zakup używanego samochodu to skomplikowany proces i duże wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które na co dzień nie pasjonują się motoryzacją. Z pomocą mniej doświadczonym klientom i sprzedawcom przychodzą platformy ogłoszeniowe zaopatrzone w szereg przydatnych narzędzi.

Rozszerzona weryfikacja CEPiK

Weryfikacja CEPiK to pierwszy krok, który warto wykonać w momencie, gdy w oko wpadnie nam konkretny model. W ten sposób użytkownicy OTOMOTO mogą szybko i wygodnie potwierdzić podstawowe informacje o pojeździe zawarte w ogłoszeniu z danymi gromadzonymi w Systemie Informatycznym Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. To m.in. numer VIN, data pierwszej rejestracji, termin nadchodzącego okresowego badania technicznego czy ważność obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Weryfikację CEPiK w OTOMOTO mogą zlecić nie tylko użytkownicy, zainteresowani zakupem konkretnego pojazdu, ale również sprzedający. Po wybraniu odpowiedniej funkcji porównanie danych z ich ogłoszenia z bazą zgromadzoną w Systemie Informatycznym Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców nastąpi automatycznie. Efektem będzie widoczny dla kupujących znaczek weryfikacji ("Dane Pojazdu Zweryfikowane"), będący jasnym sygnałem, iż sprzedający nie ma nic do ukrycia.

- Rozszerzenie zakresu weryfikacji danych o samochodzie w naszym serwisie to kolejny krok zarówno do zapewnienia bezpieczeństwa kupującym, jak i wspierania wiarygodności ogłoszeń i zwiększania poziomu zaufania do sprzedających w OTOMOTO. Dążymy do tego, by użytkownicy serwisu - niezależnie od tego, czy sprzedają samochód, czy poszukują pojazdu dla siebie, w momencie podejmowania decyzji o zakupie dysponowali taką samą wiedzą - tłumaczy Agnieszka Czajka, General Manager OTOMOTO.

Raport historii pojazdu

Kolejnym przydatnym narzędziem, po które warto sięgnąć w momencie zakupu samochodu przez internet, pozostaje raport historii pojazdu, opracowany przez jednego z wielu dostępnych na rynku dekoderów numerów VIN. Mimo że skorzystanie z raportu jest płatne, nie są to wielkie kwoty - zwłaszcza w porównaniu z cenami ewentualnych napraw, na które możemy być narażeni, jeśli nie sprawdzimy dokładnie kupowanego samochodu.

Za wielką zaletę raportów historii pojazdu uznać należy także wiarygodność gromadzonych informacji. Kluczem do sukcesu w tym zakresie okazała się technologia blockchain, co oznacza, iż raz wprowadzonych do rejestru danych nie sposób usunąć bądź zmodyfikować. Innymi słowy, nie ma możliwości, by nieuczciwy sprzedawca zaniżył np. stan licznika, aby na transakcji zarobić więcej. Warto dodać, iż w raporcie znajdziemy również tak kluczowe dane, jak zgłoszenia kradzieży, kolizji, wypadków oraz napraw czy historię własności pojazdu.

Inspekcja techniczna OTOMOTO

Co jeszcze można zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo zakupu? Podczas przeglądania różnego rodzaju poradników, z pewnością natrafimy na informację, że należy umówić się na kompleksowy przegląd u zaufanego fachowca. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Co wówczas? Z pomocą przychodzi inspekcja techniczna OTOMOTO, czyli wykonany przez niezależnego specjalistę przegląd pod kątem stanu technicznego, bezpieczeństwa oraz wyglądu zewnętrznego.

O jak drobiazgowym badaniu mówimy? Otóż podczas każdego badania sprawdzanych zostaje ponad sto poszczególnych elementów. To przede wszystkim ogólna ocena pojazdu (w skali od A do D), ale też mnóstwo szczegółów, jak choćby informacje o stanie powłoki lakierniczej, kondycji wnętrza, elementów układu hamulcowego, zawieszenia czy opon.

Pomoc w ocenie wartości samochodu

Wreszcie: cena samochodu. Wbrew pozorom nie jest to trywialna kwestia - nieważne, czy przyjmiemy punkt widzenia kupujących czy sprzedających. Pierwsza grupa do pomocy otrzymuje przydatne narzędzie, czyli szacunek ceny przy ogłoszeniach. W praktyce oznacza to porównanie kwot wystawianych pojazdów do innych w zbliżonej konfiguracji. Są one widoczne przy każdym ogłoszeniu.

Natomiast sprzedający skorzystać mogą z bezpłatnej wyceny samochodu online, którą znajdziemy na stronie internetowej OTOMOTO. Po wprowadzeniu wszystkich niezbędnych danych (m.in. marka, rok produkcji, rodzaj oraz moc silnika, dodatkowe wyposażenie), kilka sekund później otrzymamy widełki z zakresami cen odpowiadającymi wartości rynkowej analogicznych modeli.

 

Prezentacja partnera

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy