Australijczycy wykupili Toyotę GR Yaris w sześć dni

Wyczynowy GR Yaris to nowy ulubiony samochód prezydenta Toyoty, Akio Toyody, oraz – jak się okazuje – wielu Australijczyków. Toyota przeznaczyła na australijski rynek 1000 egzemplarzy GR Yarisa, zakładając, że sprzeda je w 12-18 miesięcy. Okazało się, że wszystkie auta znalazły nabywców w sześć dni.

Już pierwszego dnia Toyota przyjęła 560 zamówień, a zanim minął tydzień, wszystkie samochody zostały zarezerwowane. Japończycy szybko zareagowali, oferując swoim klientom na Antypodach dodatkowe 100 aut. Wygląda jednak na to, że i tym razem nie będą musieli długo czekać na zamówienia.

GR Yaris popularny także w Polsce

Nowy 261-konny Yaris firmowany przez Toyota Gazoo Racing spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem kierowców również w Polsce. Jeszcze w przedsprzedaży Toyota przyjęła 219 zamówień, co stanowi ponad 70% z 305 samochodów przeznaczonych na polski rynek. Klienci decydują się na zupełnie nowy model bez obejrzenia auta na żywo czy jazdy próbnej.

Reklama

Rajdówka z salonu

GR Yaris nie jest po prostu Yarisem z mocniejszym silnikiem i zawieszeniem oraz pakietem aerodynamicznym, lecz niezależny konstrukcyjnie od miejskiego Yarisa samochód 4x4 spokrewniony w Yarisem WRC nowej generacji. Został zbudowany od podstaw przez zespół Toyota Gazoo Racing z myślą o startach w rajdach, choć jest przystosowany także do jazdy na drogach publicznych. Nad jego powstawaniem czuwali inżynierowie Tommiego Mäkinena, szefa fabrycznego zespołu WRC Toyoty.

Napęd 4x4 i przyspieszenie do setki w 5,2 s

Auto zostało zbudowane na specjalnie opracowanej platformie TNGA, która stanowi połączenie przedniej części platformy Yarisa i płyty Corolli z tyłu. GR Yaris jest napędzany 3-cylindowym, turbodoładowanym silnikiem 1.6 o mocy 261 KM, współpracującym z 6-stopniową manualną skrzynią biegów. Na jego wyczynowy charakter mają wpływ także napęd na cztery koła, lekka konstrukcja nadwozia, bardzo dobry stosunek masy do mocy 4,9 kg/KM i specjalnie zaprojektowane, sportowe zawieszenie. Maksymalna prędkość auta została ograniczona elektronicznie do 230 km, ale 100 km/h auto osiąga w 5,2 s. GR Yaris powstawał pod nadzorem Akio Toyody, prezydenta Toyoty i entuzjasty sportów motorowych, który osobiście dopilnował, żeby sportowy hatchback dawał swoim właścicielom szanse na zwycięstwo w rajdach.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy