150 lat firmy Opel
Kluczowy wpływ na rozwój Opla w pierwszych latach działalności miała... wygrana na loterii.
Młody Adam Opel w warsztacie ojca uczył się zawodu ślusarza. W 1862 r. założył mały zakład, w którym produkowano maszyny do szycia. Nie wiadomo jak potoczyłyby się losy tego biznesu, gdyby nie przypadek. Otóż ojciec żony Adama Opla wygrał na loterii 100 tys. talarów i część z tych pieniędzy przeznaczono na modernizację warsztatu. W samym tylko 1885 r. 300 robotników wyprodukowało aż 18 tys. maszyn do szycia. Mocną ręką warsztat trzymała Sophie, żona Adama Opla, która dbała też o wykształcenie 5 synów.
W 1887 r. Opel rozpoczął wytwarzanie rowerów, szybko stając się ich największym producentem w Niemczech. Adam Opel zmarł w 1895 r. i jego dzielna żona razem z synami musiała kierować już całkiem sporą fabryką. Pierwszy samochód Opla pokazano w 1899 r. Dysponował silnikiem o mocy 3,5 KM i osiągał prędkość 20 km/h. W 1929 r. spółkę Adam Opel AG kupił amerykański GM.
Opel mocno związany jest z Polską. Od 1998 r. w Gliwicach istnieje jedna z najlepszych fabryk koncernu GM, w której najnowszym wytwarzanym modelem jest Astra GTC.
Jacek Franek