Reklama

Polskie drogi

Pieszy nie miał odblasków. Śmiertelnie potrącił go samochód

W powiecie bialskim doszło do potrącenia pieszego. Pomimo reanimacji 54-letni mężczyzna zmarł. Nie miał odblasków, a droga nie była oświetlona.

Mimo reanimacji pieszy zmarł

Jak podaje policja, do wypadku doszło w piątek o godzinie 23:46. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że na prostym nieoświetlonym odcinku drogi wojewódzkiej 811 w miejscowości Komarno-Kolonia kierowca Forda, 37-letni obywatel Ukrainy, wyprzedzał inny pojazd. Podczas wykonywania manewru potrącił pieszego. Był nim 54-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej.

Na miejsce zdarzenia zostało wezwane pogotowie, jednak pomimo podjętej akcji reanimacyjnej pieszy zmarł. Badanie trzeźwości 37-letniego kierowcy nie wykazało obecności alkoholu w organizmie. Pieszy nie posiadał żadnych elementów odblaskowych, przez co jego widoczność była utrudniona. Pod nadzorem prokuratora policjanci z Białej Podlaskiej wyjaśniają okoliczności zdarzenia.

Reklama

Czy odblaski dla pieszych są obowiązkowe?

Prawo o ruchu drogowym (art. 11 ust. 4a) stanowi:

Przepisy dotyczą również osób, które poboczem prowadzą pojazdy takie jak motocykl, skuter. Brak odblasku poza obszarem zabudowanym, na nieoświetlonej drodze wiąże się z mandatem w wysokości nawet 500 złotych.  Przepisy nie dotyczą terenów zabudowanych jednak policja wciąż namawia do korzystania z elementów odblaskowych również w miastach, ze względu na to, że zwiększają one widoczność pieszego.

Noszenie odblasków znacząco zwiększa widoczność

Noszenie odblasków jest promowane szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wieczory zapadają szybciej. Warto jednak nosić je ze sobą cały rok. Jak podaje policja, pieszy uczestnik ruchu drogowego, mający ubrania w ciemnych kolorach, jest widoczny z odległości 40 metrów. Element odblaskowy zwiększa widoczność do 150 metrów. Dzięki temu kierowca wcześniej widzi pieszego i jest w stanie odpowiednio zareagować.

Ważne jest jednak także jego umiejscowienie. Odblask powinien znajdować się w widocznym miejscu. Może to być na wysokości kolan, dłoni, w okolicy pleców. Policja stale podkreśla, że koszty jakiegokolwiek elementu odblaskowego są znikome. Odblaski można kupić niemal wszędzie (zarówno w sklepach z artykułami BHP, supermarketach, jak i na stacjach benzynowych). Nieoceniona jednak jest ich wartość na nieoświetlonej drodze.

Policjanci apelują, że same odblaski życia nie uratują i przypominają o podstawowych zasadach, jak przechodzenie przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych oraz zachowywaniu zasady ograniczonego zaufania.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: piesi | potrącenie pieszego | odblaski | widoczność | policja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy