SUV-hybryda: idealne połączenie, które pokocha każdy kierowca

Zapomnijcie o klasycznych osobówkach. Segment samochodów typu SUV coraz bardziej zyskuje na popularności. Nic dziwnego: to pojazdy, które dobrze spisują się zarówno w mieście, jak i poza nim. Zadowolony będzie zarówno singiel robiący karierę w korporacji, jak i rodzina z trójką dzieci. Co przesądza o tak dużej popularności SUV-ów?

Do tańca i do...

Samochody kompaktowe bez wątpienia dobrze spisują się w mieście, ale dojechanie nimi na działkę może stanowić problem. Z kolei terenówki to prawie nieograniczona możliwość jazdy po bezdrożach bez obaw o stan podwozia. Trudno jednak posiadać dwa auta. Ponieważ natura nie znosi próżni, w latach 90. XX wieku na rynku pojawił się nowy segment samochodów. SUV to skrót od angielskich słów Sport Utility Vehicle, czyli samochód sportowo-użytkowy.

Ich niekwestionowaną zaletą jest przede wszystkim zachowanie większości zalet aut terenowych. Pojemność, duża przestrzeń dla pasażerów oraz przestronny bagażnik to zalety, które skuszą niejednego. W niektórych modelach swobodnie zmieści się nawet siedem osób. Wyjazd z grupą kumpli czy konieczność odstawienia na zajęcia z baletu córki i jej koleżanek nie sprawiają już tak wielkiego problemu. Tak duża przestrzeń pozwala także na przewożenie dużych zakupów czy nawet mebli podczas przeprowadzki. Za przykład niech posłuży nowy Ford Kuga. W nowej generacji producenci zdecydowali się na użycie przestawnych siedzeń drugiego rzędu. Te w prosty sposób można przesunąć zarówno w przód, jak i w tył. Tym samym model dysponuje największym w segmencie bagażnikiem oraz przestrzenią na nogi dla pasażerów z tyłu.

Reklama

Wygląd ma znaczenie

Nie da się ukryć, że duży wpływ na popularność SUV-ów ma ich... wygląd. Masywny, solidny spodoba się zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Mnogość modeli na rynku sprawia, że nawet najwybredniejszy kierowca znajdzie coś dla siebie. Pozwala na to różnorodność designu, stosowana przez wszystkich producentów.

Dla tych, którzy przede wszystkim potrzebują auta do pracy z pewnością samochody mające cechy klasycznych limuzyn. Projektanci dostrzegli także zapotrzebowanie wśród młodszych grup - to dla nich powstają modele o bardziej sportowym zarysie. Nie zapomniano także o miłośnikach luksusu, klasyki czy oryginalności.

Jak się jeździ SUV-em?

Wygląd i spora przestrzeń to nie wszystkie zalety tego segmentu pojazdów. Przy rozważaniu popularności SUV-ów nie sposób nie wspomnieć także o swobodzie jazdy. Po pierwsze wpływ na to ma znacznie wyższa pozycja kierowcy. Nie tylko wpływa to na zakres widoczności. Niższe niż w klasycznym kompakcie jest z kolei ryzyko oślepienia podczas nocnej jazdy.

Parkowanie w miejskiej dżungli przyprawia o zawrót głowy najbardziej wprawnych kierowców. W tym wypadku SUV-y, mimo gabarytów, są znacznie prostsze w obsłudze. Wszystko dzięki nieustannie rozwijającej się technologii. Większość aut z segmentu SUV ma bowiem liczne systemy wspomagające bezpieczną jazdę oraz parkowanie - w przypadku Forda to zaawansowany system Stop&Go, który pomoże nie tylko w ustawianiu samochodu w wąskim miejscu parkingowym za pomocą jednego przycisku. Okazuje się bowiem, że błoto, śnieg, kałuże, dziurawe drogi pod miastem, weekendowa wycieczka w góry od tej pory nie wymagają auta terenowego. Wysoki prześwit zastosowany w tych SUV-ach w połączeniu z systemami rozpoznawania znaków i wspierania jazdy po drodze każdej klasy pozwalają na swobodne pokonywanie dróg, które wydają się najeżone trudnościami.

SUV i hybryda - tandem idealny

Przeciwnicy tego typu aut podniosą pewnie larum o dużym spalaniu i zanieczyszczeniu środowiska. Jednak trendu ekologicznych pojazdów nie sposób nie przeoczyć. Coraz większą popularnością cieszą się alternatywne napędy. Prawdziwym hitem okazuje się ten hybrydowy, stosowany w coraz większej liczbie modeli, naturalnie nie mogły ominąć więc segmentu SUV-ów.

Eko-auta to nie tylko oddech dla planety. To także spore korzyści finansowe! Okazuje się bowiem, że niektóre z trybów ekologicznej i oszczędnej jazdy w nowej wersji Forda Kugi Plug-In Hybrid pozwalają na uzyskanie rekordowo niskiego spalania - nawet mniej niż 1,5 l/100 km! Klasyczny silnik benzynowy w połączeniu z elektrycznym obniża spalanie, a przy tym jest znacznie mniej awaryjny. Tym samym kierowca znacznie mniej wydaje na eksploatację czterech kółek.

W przypadku silników hybrydowych warto zwrócić na szczególny ruch Forda. Amerykański producent, wprowadzając na rynek nowy model Kuga, oferuje bowiem aż trzy wersje hybrydy: tradycyjną, tzw. miękka hybrydę EcoBlue oraz Plug-In HybridCo ciekawe, ten ostatni pozwala na jazdę z wyłącznie elektrycznym napędem lub - po prostu - dowolnie wybierając, na co wykorzystać zgromadzoną w ogniwach energię podczas jazdy w trybie hybrydowym. Tym samym nowa generacja modelu Kuga to szeroka i wszechstronna gama zelektryfikowanych układów napędowych, które pozwoliły na zwiększenie wydajności silnika nawet o 30 procent!

 

Artykuł  powstał we współpracy z marką Ford.

materiały promocyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy