Szkolenie dla kierowców 60+ na Torze Modlin
Zajęcia i zagadnienia specjalnie dopasowane do potrzeb oraz możliwości uczestników. Wyjaśnianie kwestii pozornie oczywistych, ale w pewnym wieku trudnych do zrozumienia bądź budzących obawy. Wreszcie możliwość przetestowania swoich umiejętności w bezpiecznych warunkach. Na Torze Modlin odbyło się pierwsze szkolenie bezpiecznej jazdy dla kierowców powyżej 60. roku życia.
Wraz z wiekiem mogą pojawiać się zaburzenia wpływające na prowadzenie samochodu. Jednocześnie na drogach mamy coraz więcej osób starszych, które wcale nie planują rezygnować czy ograniczać poruszania się samochodem. Wręcz przeciwnie, chcą być niezależnymi samodzielnymi, pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Radomiu zaproponował kierowcom z grupy wiekowej 60 plus specjalne szkolenie. Pierwsze zajęcia odbyły się we wrześniu na Torze Modlin.
- Pomysł na taki kurs powstał w wyniku obserwacji sytuacji z życia codziennego, ale też coraz częstszych doniesień medialnych o wypadkach spowodowanych przez starszych kierowców - tłumaczy Dariusz Piątek, dyrektor radomskiego WORD. - Starsi kierowcy obawiają się czasami wsiąść do samochodu, nie wiedzą, jak się zachować w niektórych sytuacjach, nie pamiętają przepisów ruchu drogowego. Chcemy te osoby aktywować - dodaje Piątek.
Przygotowane przez dział szkoleń Toru Modlin zajęcia zostały dopasowane do charakterystyki odbiorców, jakimi są seniorzy. Część teoretyczna szkolenia objęła między innymi takie zagadnienia jak specyfika ruchu drogowego w Polsce czy znaczenie cech indywidualnych (np. temperamentu i osobowości) i ich wpływ na zachowanie się w ruchu drogowym, ale również kwestie dotykające szczególnie osób z grupy 60+. Podczas wykładu i zajęć z psychologiem omawiano deficyty w funkcjonowaniu poznawczym powodowane przez stres, frustrację, emocje i zmęczenie, podkreślano wpływ przyjmowanych lekarstw, środków psychoaktywnych i alkoholu na sprawność psychofizyczną kierowcy. Przedstawiano korzyści wynikające z częściowej rezygnacji z prowadzenia samochodu. Była to również okazja do odświeżenia znajomości przepisów ruchu drogowego, które od momentu uzyskania prawa jazdy przez większość z uczestników mocno się zmieniły.
Jak zwykle na Torze Modlin, zajęcia teoretyczne stanowiły tylko część szkolenia i zostały poparte intensywnymi ćwiczeniami praktycznymi na płytach poślizgowych. Uczestnicy mogli przekonać się między innymi, jak popełniane przez nich błędy czy rozmowa przez telefon wpływają na czas reakcji bądź opanowanie samochodu w niebezpiecznej sytuacji. Dodatkowo instruktorzy wyjaśniali i pokazywali, że nowoczesne elementy wyposażenia samochodów, na przykład układ kontroli trakcji czy asystent hamowania, mogą być sprzymierzeńcem kierowcy oraz jak korzystać z nich w razie gwałtownych manewrów.
Seniorzy byli pod ogromnym wrażeniem wydarzeń. Szkolenie na Torze Modlin uznali za bardzo wartościowe i przydatne.
- Podstawowy wniosek? Zawsze lepiej mieć te 10 km/h na liczniku mniej - przyznał po ćwiczeniu na okręgu poślizgowym jeden z gości.
- Dowiedziałem się po 40 latach, że nie umiem jeździć samochodem... A tak na poważnie, była okazja, by przetestować swoje reakcje, zweryfikować przyzwyczajenia dotyczące prowadzenia auta. Wrażenia niesamowite, przekraczające moje wyobrażenia o tym, co może się wydarzyć w niebezpiecznej sytuacji albo jakie znaczenie ma odpowiednia prędkość - skomentował biorący udział w szkoleniu kierowca.
- Fantastyczne doświadczenie. Ciekawe wykłady, szczególnie psychologa. Takie szkolenie powinno być obowiązkowe dla wszystkich kierowców, niezależnie od wieku - stwierdziła kolejna z uczestniczek.