Rynek paliw

Duże zmiany na stacjach paliw. Dobra wiadomość przed długim weekendem

Według ekspertów wkrótce ceny paliw na polskich stacjach spadną i to w sposób znaczący. Analitycy podali też jakich stawek możemy się spodziewać podczas tankowania. Co istotne, duże obniżki mają się pojawić przed zbliżającym się długim weekendem.

Obniżki cen na stacjach paliw w Polsce

Jak podają analitycy z e-petrol w najbliższym czasie możemy spodziewać się znaczących obniżek cen paliw. Według ich prognoz za paliwa zapłacimy:

  • Pb95: 6,45-6,57 zł/l
  • Pb98: 7,12-7,25 zł/l
  • ON: 6,46-6,59 zł/l
  • LPG: 2,72-2,79 zł/l

Obniżek na stacjach paliw powinniśmy spodziewać się już w przyszłym tygodniu, co jest szczególnie dobrą informacją dla osób, które planują wyjazdy w nadchodzący długi weekend.

Zmiany w cenach ropy na świecie

Analitycy e-petrol zaznaczyli, że na przestrzeni ostatniego tygodnia zmiana średnich cen rafineryjnych nie była "znacząca". Z danych e-petrol.pl wynika, że średnia cena benzyny 98-oktanowej wynosi obecnie 5471 zł/m sześc., czyli o niecałe 21 zł więcej niż przed tygodniem. Odmiana 95-oktanowa potaniała o 35 zł, do 5018 zł/m sześc. "Szesnastozłotowa podwyżka była udziałem obu średnich destylatów - diesel kosztuje dzisiaj 4967 zł/m sześc., a olej opałowy 4063 zł/m sześc." - dodali analitycy.

Reklama

Wskazali, że w najbliższym czasie sporo uwagi może skupiać się m.in. na spotkaniu OPEC czy dalszym biegu konfliktu bliskowschodniego. "Wydaje się jednak, że te emocje nie dotkną jeszcze polskiego rynku i możemy spokojnie oczekiwać niższych cen na stacjach" - stwierdzili.

Analitycy zwrócili uwagę, że na giełdzie naftowej w Londynie w mijającym tygodniu każda kolejna sesja kończyła się spadkiem cen surowca. "Na początku poniedziałkowego handlu baryłka ropa Brent kosztowała ponad 84 dolary, a w czwartek można było ją kupić za niecałe 81 dolarów" - podali.

Wpływ kursu dolara na ceny ropy

Eksperci dodali, że w piątkowe przedpołudnie jej cena utrzymywała się nieznacznie powyżej 81 dolarów. Podkreślili też, że w ostatnich dniach kluczowe znaczenie dla rozwoju wydarzeń na rynku naftowym miały spekulacje na temat kierunków polityki monetarnej w USA.

"W ocenie ekspertów ograniczenia w dostępie do taniego dolara mogą negatywnie wpływać na tempo globalnego wzrostu gospodarczego, a w dalszej kolejności na popyt na paliwa, stąd obserwowana w mijającym tygodniu przecena na giełdach naftowych" - stwierdzili analitycy. Zaznaczyli, że na spadek cen surowca wpływało też chwilowe uspokojenie sytuacji na Bliskim Wschodzie. "Na początku tygodnia, rynek ropy z niepokojem czekał na otwarcie handlu i reakcję giełd na informację o śmierci irańskiego prezydenta w weekendowej katastrofie śmigłowca. Poza tymi doniesieniami, w serwisach informacyjnych nie pojawiały się nowe niepokojące doniesienia z tego kluczowego dla stabilności dostaw ropy regionu" - przypomnieli analitycy e-petrol.pl.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: ceny paliw
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy