Polskie drogi

Wchodzą w życie nowe przepisy ws. poboru opłat drogowych

Od czwartku wchodzi w życie ustawa ws. poboru opłat drogowych, która zakłada m.in. przedłużenie do 30 września tego roku okresu przejściowego, kiedy to równolegle będzie działał nowy system poboru opłat drogowych od pojazdów ciężkich e-TOLL i obecny viaTOLL.

Samo rozpoczęcie poboru opat w nowym systemie ma się rozpocząć od 1 lipca tego roku, co oznacza, że obydwa systemy będą działały równolegle przez trzy miesiące.

Oparty o pozycjonowanie satelitarne system e-TOLL to następca systemu viaTOLL opartego o pozycjonowanie radiowe służącego do poboru opłat od pojazdów lub zespołów pojazdów za przejazd po niektórych odcinkach dróg krajowych. Za przejazd muszą płacić m.in. ciężarówki, autobusy czy samochody osobowe z przyczepami, jeśli dopuszczalna masa całkowita takiego zestawu jest większa od 3,5 tony.

Reklama

W systemie e-TOLL użytkownik będzie miał dostęp do wszystkich danych, dokumentów i usług po zalogowaniu do konta klienta w dedykowanym dla niego serwisie.

Pobór opłaty za przejazd samochodami będzie też możliwy za pomocą bezpłatnej aplikacji mobilnej, która może być zainstalowana na smartfonie, lub za pomocą urządzenia OBU (On Board Unit) lub ZSL (Zewnętrzny System Lokalizacyjny), o ile pojazd będzie w nie wyposażony.

Obecnie w Polsce obowiązkiem uiszczania opłaty za przejazd drogami objętych jest 3660 km dróg, w tym 2525 km autostrad i dróg szybkiego ruchu oraz 1135 km dróg krajowych

Wchodząca w życie ustawa zniesie też bramki na autostradach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, ale ten przepis wejdzie w życie od grudnia tego roku.

***

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy