Rozbudują autostradę A2 na odcinku Warszawa - Łódź. Ruszają konsultacje
Już 10 lutego rusza pierwszy z pięciu paneli tematycznych w ramach konsultacji przed rozbudową autostrady A2 pomiędzy Warszawą a Łodzią. Docelowo na odcinku 89 km powstać mają nowe pasy ruchu po obu stronach jezdni.
W ramach ogłoszonych konsultacji rynkowych zgłosiło się 27 podmiotów, które mają pomóc w wypracowaniu najlepszych rozwiązań przed rozpoczęciem dobudowy dodatkowych pasów na 89-kilometrowym odcinku najbardziej obciążonej autostrady w Polsce.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podzieliła tematykę poruszanych kwestii na pięć odrębnych paneli tematycznych.
Wszystkie opinie czy opracowania będą mogły stanowić wkład do przygotowania dokumentów, na podstawie których planowane będą dalsze prace przy rozbudowie "A2-ki". Spotkania zespołów eksperckich zaplanowano pomiędzy 10 a 21 lutym i poruszane w nich będą następujące zagadnienia:
- Odnawialne źródła energii - 10 lutego 2022
- Kanały technologiczne po Punktach Poboru Opłat (PPO) - 14 lutego 2022
- Wykorzystanie destruktu - 16 lutego 2022
- Weryfikacja w zakresie uzyskania niezbędnych odstępstw od przepisów - 18 lutego 2022
- Czasowa organizacja ruchu i organizacja robót - 21 lutego 2022
Planowana przez GDDKiA inwestycja dotyczy dobudowania dodatkowych wewnętrznych pasów ruchu po obu stronach obu jezdni istniejącej autostrady A2.
Drogowcy będą mieć do wykorzystania szeroki pas dzielący, który został wybudowany podczas realizacji "A2-ki". Docelowo autostrada będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków dwie jezdnie po cztery pasy ruchu, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ będzie oferował dwie jezdnie po trzy pasy ruchu.
Rozbudowany odcinek autostrady A2 stanowić ma dojazd do Centralnego Portu Komunikacyjnego, za którego lokalizację obrano Stanisławów w gminie Baranów pod Grodziskiem Mazowieckim. Sporym utrudnieniem będzie zachowanie ciągłości ruchu na wspomnianym odcinku pomiędzy Warszawą a Łodzią. Sama GDDKiA podkreśla, że planowany zakres prac rozbudowy "A2-ki" to pierwsze na taką skalę przedsięwzięcie w Polsce.
***