Polskie drogi

Rowerzysta jechał autostradą A4. Jego tłumaczenie rozkłada na łopatki

W Polsce coraz więcej osób korzysta z rowerów. Niestety, wiele z nich nie ma pojęcia o obowiązujących ich przepisach. Kilka dni temu pisaliśmy o kobiecie, która na na przejściu dla pieszych wjechała pod auto nie wiedziała, że nie wolno jej jeździć ani po przejściach ani po chodnikach. Zupełnie inną ignorancją wykazał się mężczyzna, który na rowerze jechał autostradą, bo... tak mu pokazał GPS.

Jak poinformowało biuro prasowe KW Policji w Opolu, o rowerzyście jadącym autostradą A4 policjantów powiadomił jeden z kierowców. Na miejsce natychmiast wysłano patrol ruchu drogowego.

Jechał rowerem autostradą z Krapkowic do Wrocławia

Cyklistę zatrzymano na pasie awaryjnym wiodącym w kierunku Wrocławia. Mężczyzna był bardzo zdziwiony interwencją policjantów i otrzymanym mandatem karnym (250 zł). Jak powiedział, chciał dojechać z Krapkowic do Wrocławia, a trasę autostradą wskazała mu nawigacja GPS. Zamierzał więc przejechać rowerem po autostradzie około 100 km!

Policja przypomina, że rowerzyści nie mogą korzystać z autostrad czy dróg ekspresowych. Drogi te nie są dla nich przeznaczone. Dotyczy to także przypadku poruszania się pasem awaryjnym lub poboczem. Rowerzysta powinien korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym jedzie lub zamierza skręcić, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych.

Reklama

Zmiany w badaniach technicznych samochodów. Będą kary, ale bez podwyżek stawek.

Rowerzyści nie znają przepisów, bo nikt tego nie weryfikuje

Jeśli nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać np. z powodu robót drogowych, wtedy kierujący rowerem powinien jechać poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy - jezdnią (możliwie blisko prawej krawędzi).
Rowerzystom nie wolno również (poza szczególnymi przypadkami, jak zła pogoda albo opieka nad dzieckiem) jechać po chodniku. Nie wolno również przejeżdżać przez przejścia dla pieszych.
Niestety, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, osoba pełnoletnia, która nie ma prawa jazdy ani karty rowerowej, może po prostu wsiąść na rower i ruszać w drogę. Rowery nie podlegają rejestracji, rowerzysta nie musi mieć wykupionego OC ani żadnego dokumentu potwierdzającego znajomość przepisów ruchu drogowego.
***

INTERIA.PL/Policja
Dowiedz się więcej na temat: autostrada A4 | rowerzysta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama