Polskie drogi

Dlatego właśnie nie wolno używać telefonów na przejściach!

1 czerwca weszły w życie nowe przepisy, które mają zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na drogach. Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w sposób który ogranicza możliwość obserwacji sytuacji. Dotyczy to również wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych

Ustawodawca nie sprecyzował co to są "urządzenia rozpraszające uwagę". Czy np. przechodzenie przez pasy z muzyką puszczoną przez bezprzewodowe słuchawki jest zabronione czy nie? Tego wprost nie zapisano.

Trzeba jednak pamiętać, że głośna muzyka w słuchawkach powoduje zupełne odcięcie od odbioru bodźców zewnętrznych. Nie słyszymy pojazdów, sygnału syreny pojazdu uprzywilejowanego itp. Nie tylko słuchanie muzyki, ale też wpatrywanie się w wyświetlacz telefonu jest równie niebezpieczne. Ważne jest, aby widzieć i słyszeć co dzieje się wokół nas będąc uczestnikiem ruchu drogowego. Bez względu na to, czy prowadzimy samochód czy idziemy pieszo warto mieć oczy i uszy otwarte. 

Niezachowanie tych środków ostrożności prowadzi do wypadków takich, jak ten do którego doszło w miejscowości Kołacze na drodze wojewódzkiej nr 819 na Lubelszczyźnie. Jak ustalili policjanci, 44-letni mężczyzna nagle wyszedł na jezdnię wprost pod jadące Audi, którym kierował 27-latek. Okazało się, że mężczyzna wykonujący prace porządkowe przy jezdni  miał założone stopery w uszach i nie słyszał nadjeżdżającego pojazdu, w efekcie czego chcąc przejść na drugą stronę jezdni wyszedł wprost pod koła samochodu. 

W wyniku zderzenia 44-latek został zabrany do szpitala z obrażeniami ciała. Badanie alkomatem wykazało, że obydwaj uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.

Policjanci wyjaśniają okoliczności tego wypadku i apelują do wszystkich uczestników ruchu o zachowanie szczególnej ostrożności oraz stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Na drogach widzimy coraz więcej osób poruszających się pieszo czy rowerami z założonymi na uszach lub w uszach słuchawkami.

Reklama

Policja przypomina również, że nowe regulacje nie zwalniają pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

***

INTERIA.PL/Policja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy