Frankfurt 2015

Mercedes Concept IAA - rekordowo aerodynamiczny

Niezwykły koncept, który zmienia swój kształt w czasie jazdy, zaprezentował Mercedes na salonie we Frankfurcie.

Aktywna aerodynamika to coś, co widzieliśmy już w kilku seryjnie produkowanych samochodach. Mercedes zastosował jednak niespotykanie wiele takich elementów, chcąc uzyskać jak najbardziej opływowy kształt.

Powyżej prędkości 80 km/h specjalna żaluzja zamyka wlot powietrza w grillu, a klapki po bokach zderzaka wysuwają się na zewnątrz o 25 mm i 60 mm do tyłu. Tył z kolei wydłuża się o 390 mm, co również poprawia aerodynamikę. Zdecydowanie najciekawsze są jednak felgi - podczas jazdy z niedużymi prędkościami są one wklęsłe, ale powyżej 80 km/h "wyrównują się", aby utworzyć płaską powierzchnię.

Reklama

Zabiegi te sprawiły, że współczynnik oporu powietrza Mercedesa Concept IAA wynosi zaledwie 0,19, co jest rekordowym wynikiem. Koncept ten napędzany jest przez układ hybrydowy, generujący 279 KM i pozwalający na przejechanie na samej tylko energii elektrycznej do 66 km. Jego prędkość maksymalna wynosi 250 km/h.

Oprócz niespotykanej aerodynamiki, samochód ten wyposażony jest w zestaw kamer oraz różnego rodzaju sensorów, pozwalających na autonomiczne poruszanie się. Ponadto może on komunikować się z napotkanymi samochodami na drodze oraz innymi źródłami informacji.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama