Dakar 2020

Dakar 2020. Przygoński drugi na trzecim etapie

Jakub Przygoński, który jako trzeci minął linię mety wtorkowego, 3. etapu Rajdu Dakar, został ostatecznie sklasyfikowany na drugiej pozycji. Awansował, ponieważ trzyminutową karę otrzymał szybszy od Polaka o 48 sekund Katarczyk Nasser Al-Attiyah.

Sędziowie imprezy w Arabii Saudyjskiej uznali, że zwycięzca ubiegłorocznej edycji Dakaru złamał przepisy, gdy wyprzedzał go triumfator etapu Hiszpan Carlos Sainz. Katarczyk spadł na piątą pozycję, a na podium "wskoczył" reprezentant gospodarzy Yasir Seaidan. Z kolei na czwartą pozycję awansował dwukrotny mistrz świata w Formule 1 Hiszpan Fernando Alonso.

Przygoński pechowo rozpoczął udział w tegorocznej edycji słynnego rajdu, ale tym razem potwierdził, że należy do ścisłej światowej czołówki. Zawodnik Orlen Teamu mógł uzyskać we wtorek jeszcze lepszy wynik, ale w końcówce zatrzymał się, aby pomóc litewskiemu kierowcy, który złapał gumę.

W rywalizacji quadów wiceliderem jest Rafał Sonik, który we wtorek zajął czwarte miejsce. Ma 14.29 straty do prowadzącego Chilijczyka Ignacio Casalego. Siódme miejsce zajmuje Kamil Wiśniewski, a na dalszych lokatach są Paweł Otwinowski (15.) i Arkadiusz Lindner (17.).

Do szybkiej jazdy powracają startujący w kategorii pojazdów UTV Aron Domżała i Maciej Marton, którzy we wtorek zajęli czwarte miejsce. Polacy pierwszy etap wygrali, ale na drugim zmagali się z kłopotami technicznymi i w klasyfikacji generalnej zajmują odległą lokatę. Maciej Domżała i Rafał Marton uplasowali się na 21. pozycji.

Zmagania motocyklistów zakończyły się zwycięstwem Amerykanina Ricky'ego Brabeca. Został on liderem pustynnego rajdu. Najlepszy z Polaków - Adam Tomiczek z Orlen Teamu - był we wtorek 17., a w "generalce" jest 23.

W środę zawodnicy wyruszą na trasę czwartego etapu z metą w Al-Ula. Pokonają 676 kilometrów, z czego 453 to odcinek specjalny.