Dakar 2017

Dakar 2017: Quady - wiatr ze wschodu

37 kierowców quadów, w tym 22 z Ameryki Południowej zobaczymy na starcie Dakaru 2017 w stolicy Paragwaju Asunción. Lokalni kierowcy dominują w tej kategorii, od kiedy rajd przeniósł się za ocean w 2009 roku. Ale Rafał Sonik, Josef Machacek i Siergiej Kariakin mają duże szanse, aby palma pierwszeństwa powróciła do Europy środkowo-wschodniej...

Równowaga sił pomiędzy uczestnikami Dakaru nieustannie ewoluuje. W edycji 2017 w kategorii quadów możliwych jest kilka scenariuszy. Na starcie nie zobaczymy tym razem czołowej trójki minionej edycji, można się za to spodziewać zmiany układu sił na rzecz zawodników z Europy środowo-wschodniej. Beneficjentem może być zwycięzca z 2015 roku, Rafal Sonik, żądny rewanżu po jednym ze swoich nielicznych niepowodzeń, jakiego zaznał w styczniu ubiegłego  roku. W wieku 50 lat, jak zawsze z wielką pasją, Polak wykorzysta całe swoje doświadczenie, które pozwoliło mu niedawno zdobyć po raz kolejny Puchar Świata.

Reklama

Układ sił może się zmienić wraz z powrotem do kategorii jednego z najlepszych specjalistów zwanego w latach swojej dominacji “Carem". Josef Machacek jest rekordzistą pod względem liczby zwycięstw w Dakarze - wygrał maraton już pięć razy w latach 2000-01-03-07-09. Ostatnio dwukrotnie nie ukończył Dakaru w kategorii samochodów w latach 2014 i 2016. Teraz powraca na quadzie. 60-letni Czech zdominował rywalizację w Rajdzie Touareg, a także w rajdach Baja we Włoszech i na Węgrzech. Czy jego doświadczenie okaże się wystarczające, aby pokonać Siergieja Kariakina? 25-latek z Rosji ukończył Dakar w 2016 roku tuż za podium - na czwartym miejscu. Kolejny faworyt - Francuz Sébastien Souday nie ma dużego doświadczenia dakarowego, ale trzeba pamiętać, że dwukrotnie w tym roku udało mu się pokonać Rafała Sonika i innych czołowych kierowców na Sardynii i w Maroku.

Z pewnością niełatwo będzie jednak pokonać Latynosów. Spośród trzech byłych zwycięzców Dakaru na starcie edycji 2017, 29-letni Ignacio Casale jest najmłodszy i to on stanie na czele latynoskiej koalicji. Kierowca z Chile nie ukończył dwóch ostatnich Dakarów. Aby wygrać po raz drugi w karierze będzie musiał pozostawić w pokonanym polu Europejczyków, a także pozostałych Latynosów, którzy mają wielkie ambicje. Tak jak zwycięzca edycji 2014, która kończyła się w Valparaiso w Chile, jego dwaj rywale chcą zabłysnąć w swoich krajach. Paragwajczyk Nelson Sanabria, czwarty w Dakarze w 2015 roku spróbuje pokazać się z jak najlepszej strony przed swoimi kibicami w początkowej fazie rajdu. Podobnie przewagę znajomości terenu będzie chciał wykorzystać Boliwijczyk Walter Nosiglia, trzeci w klasyfikacji generalnej w roku 2015.

W kategorii quadów dojdzie do pojedynku pomiędzy dwoma paniami. Faworytem będzie w nim Camélia Liparoti, która ma na koncie już siedem ukończonych Dakarów, ale 25-letnia zawodniczka z Boliwii Suany Martinez będzie korzystać z rad i doświadczenia swojego ojca Leonardo, który ukończył poprzednią edycję na 12 miejscu... tuż za Camélią!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy