Do czego potrzebne mi OC, AC, NNW, assistance? Ubezpieczenia komunikacyjne dla niezaawansowanych

Każdy kierowca wie, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowym elementem posiadania pojazdu – ma nas chronić przed poważnymi problemami finansowymi wynikającymi z ewentualnych szkód wyrządzonych na drodze. Jednak inne ubezpieczenia komunikacyjne, takie jak AC, NNW i assistance, są równie istotne. Dlaczego warto je mieć? O tym w poniższym artykule. Podpowiadamy również praktyczny sposób na to, by ich posiadanie było jak najmniejszym obciążeniem dla naszego portfela.

Wypadki lub kolizje, a w szczególności drobne stłuczki mogą się zdarzyć każdemu, nawet najlepszym. Czasem wystarczy chwila nieuwagi lub nieostrożność innego kierowcy, by mieć stłuczkę. Niewielkie zadrapania, wgniecenia czy porysowany lakier mogą wydawać się drobiazgami, ale koszty naprawy bywają zaskakująco wysokie. A co z poważniejszymi naprawami lub kosztami rehabilitacji w razie doznania uszczerbku na zdrowiu?

Obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Ubezpieczenie OC chroni nas wyłącznie przed konsekwencjami finansowymi, które ponieślibyśmy za szkody wyrządzone innym kierowcom. Co to oznacza w praktyce? Jeśli na drodze spowodujemy wypadek lub kolizję, w którym zostanie uszkodzony czyjś samochód, to koszt naprawy pokryje nasze OC. Również jeśli w zdarzeniu ucierpi inny uczestnik ruchu, to koszty leczenia, hospitalizacji, a także odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu pokryje ubezpieczyciel.

Reklama

Po co nam autocasco?

OC jest jednak ubezpieczeniem, z którego nie można skorzystać, gdy w wyniku spowodowanego przez nas wypadku uszkodzone zostanie nasze auto. Takie koszty może pokryć ubezpieczenie AC, które co prawda nie jest obowiązkowe, ale zdecydowanie warto je wykupić, gdyż ochroni nas przed finansowymi konsekwencjami napraw lub kradzieży auta.

Jeśli zatem spadnie grad i uszkodzi karoserię naszego auta, podczas silnego wiatru złamie się gałąź i stłucze szybę, nieznany sprawca zarysuje, a także gdy spowodujemy stłuczkę, w której dojdzie do uszkodzeń w naszym samochodzie - ubezpieczyciel może pokryć koszty napraw. Odszkodowanie otrzymamy również w przypadku, gdy samochód zostanie nam skradziony. Nietrudno wyobrazić sobie takie sytuacje, z pewnością osobiście znamy niejednego kierowcę, który tego doświadczył. A może już nawet sami byliśmy uczestnikami tego typu zdarzeń. Ubezpieczenie autocasco sprawia zatem, że nawet w przypadku własnej winy możemy uniknąć kosztownych napraw lub otrzymać odszkodowanie za utratę pojazdu. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą martwić się o koszty napraw w razie stłuczki.

Co obejmuje ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków?

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) również nie jest obowiązkowe, chociaż naprawdę warto w nie zainwestować, gdyż obejmuje ochronę życia i zdrowia zarówno kierowcy, jak i pasażerów.

Oznacza to, że odszkodowanie może być wypłacone w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu, np. pogorszenia wzroku. Świadczenie przysługuje także, gdy ubezpieczony przebywa w szpitalu powyżej pięciu dni lub ma operację chirurgiczną. Polisa może zapewnić zwrot kosztów leczenia w tym rehabilitacji, a także zakupu sprzętu ortopedycznego. W przypadku śmierci na drodze pieniądze z polisy otrzymują bliscy.

Assistance - szybka pomoc na drodze

Niestety awaria samochodu lub inne problemy na drodze nie wybierają wygodnych godzin i miejsc, bywa, że dzieje się to w najmniej spodziewanym momencie: w środku nocy podczas powrotu z delegacji, w drodze na długo wyczekiwane wakacje z rodziną, w lesie czy pośrodku niczego. Jednak jeśli mamy ubezpieczenie assistance, nie ma znaczenia, gdzie i kiedy zepsuje nam się auto - pomoc otrzymamy przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, również w święta.

W zależności od polisy możemy otrzymać holowanie do warsztatu, dostarczenie paliwa w przypadku pustego baku, otwarcie auta w przypadku zgubienia lub zatrzaśnięcia kluczy, wynajęcie auta zastępczego i wiele innych usług. Jednym z najważniejszych aspektów assistance jest poczucie bezpieczeństwa. W sytuacji awaryjnej możemy mieć pewność, że nie będziemy pozostawieni sami sobie. Jest to istotne zwłaszcza, gdy podróżujemy z rodziną.

Obowiązkowe OC to nie wszystko

Wielu kierowców rezygnuje z nieobowiązkowych ubezpieczeń, ponieważ wykupienie całego pakietu jest kosztowne. Istnieje jednak sposób na to, by wykupienie AC, NNW i assistance nie było uciążliwe dla naszego budżetu - płatność za pakiet można rozłożyć na 12 miesięcy i opłacać w formie comiesięcznego abonamentu. Takie rozwiązanie oferuje PZU.

Choć obowiązkowe ubezpieczenie OC jest podstawą, nie zawsze wystarcza, by sprostać trudnym sytuacjom na drodze. Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że w przypadku poważniejszych problemów mogą być pozostawieni sami sobie. Dobry kierowca to odpowiedzialny kierowca, a ten nie tylko dba o bezpieczeństwo na drodze, ale także ma plan awaryjny na wypadek niespodziewanych zdarzeń. Dlatego warto rozważyć dodatkowe zabezpieczenie w postaci nieobowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, aby cieszyć się spokojem i bezpieczeństwem za kierownicą.

materiał promocyjny
materiały promocyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Przejdź na