Rajd Koszyc 2022 - Grzyb zwycięża, Kristensson mistrzem

Ostatnią rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, Rajd Koszyc, wygrali Grzegorz Grzyb i Adam Binięda, jednak to drudzy na mecie słowackich zawodów Szwedzi, Tom Kristensson oraz Andreas Johansson cieszyli się z mistrzowskiego tytułu w bieżącym sezonie. Srebrny medal przypadł Grzybowi i Biniędzie, trzecie miejsce zajęli – nieobecni w Koszycach – Kacper Wróblewski Jakub Wróbel.

 

Zawody z bazą w drugim największym mieście Słowacji po raz piąty były rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a po raz trzeci stanowiły ostatnią odsłonę rywalizacji w krajowym czempionacie. Do 48. edycji imprezy zgłosiło się 78 załóg, w tym 18 duetów z Polski, a organizatorzy przygotowali dla nich 11 asfaltowych odcinków specjalnych, o łącznej długości 124,5 km.

Najszybszym duetem w klasyfikacji Mistrzostw Polski (jak również w słowackim czempionacie) byli Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 Evo), którzy walczyli o pierwsze miejsce w generalce krajowego czempionatu.

Reklama

- Ciekawy sezon, zacięta rywalizacja i wielkie gratulacje dla Tom oraz Andreasa za mistrzowski tytuł - powiedział w Koszycach Grzyb, drugi kierowca polskiego czempionatu, a zarazem mistrz naszych południowych sąsiadów. - Walczyliśmy od pierwszego do ostatniego odcinka specjalnego. Nie udało się zdobyć trzeciego tytuł, więc będzie to doskonały powód aby spróbować w przyszłym roku.

Słowacką rundę Kristensson zakończył na drugim miejscu, jednak mając na koncie trzy wygrane rajdy (Podlaski, Żematija, Wisły), Szwed z 8-punktową przewagą wywalczył tytuł mistrza Polski, po drodze zgarniając jeszcze laury za szutrową część sezonu.

- Wielkie podziękowania dla zespołu za duże wsparcie - mówił zadowolony Kristensson. - Rozpoczynają ten sezon, starty w Polsce traktowaliśmy jako sposób na zdobywanie doświadczenia. Tymczasem stoimy tutaj jako mistrzowie, więc to tym bardziej cieszy.

Trzecie miejsce w bilansie sezonu przypadło duetowi Kacper Wróblewski/Jakub Wróbel. Załoga Orlen Team’u nie pojawiła się w Koszycach, jednak przewaga nad czwartą ekipą dała im tytuły drugich wicemistrzów już na mecie w Wiśle.

Wśród kierowców samochodów z napędem na jedną oś (2WD) mistrzowskie tytuły wywalczyli Adam Sroka i Patryk Kielar (Peugeot 208 Rally4). W klasie NAT2 triumfowali Rafał Kwiatkowski z Jackiem Zielińskim (Subaru Impreza).

Klasyfikacja końcowa 48. Rajdu Koszyc - 8. rundy RSMP 2022:

 1. Grzyb/Binięda (Skoda Fabia Rally2 Evo)
 2. Kristensson/Johansson (Hyundai i20 R5), +1:30,2 min.
 3. Poloński/Sitek (Volkswagen Polo GTI R5), +2:47,8 min.
 4. Parys/Górski (Ford Fiesta Proto), +5:13,4 min.
 5. Kwiatkowski/Zieliński (Subaru Impreza STi), +7:50,3 min.

RSMP 2022 - punktacja po 48. Rajdzie Koszyc (runda 8/8):

 1. Tom Kristensson/Andreas Johansson (S) 214 pkt
 2. Grzegorz Grzyb/Adam Binięda (PL) 204 pkt
 3. Kacper Wróblewski/Jakub Wróbel (PL) 158 pkt
 4. Zbigniew Gabryś/Daniel Dymurski (PL) 98 pkt
 5. Maciej Lubiak/Grzegorz Dachowski 71 pkt

RSMP 2022 - punktacja 2WD po 48. Rajdzie Koszyc (runda 8/8):

 1. Sroka/Kielar 185 pkt
 2. Grzegorz Bonder 158 pkt
 3. Jacek Sobczak 151 pkt

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rajd samochodowy | mistrzostwa polski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy