Reklama

Rajd Finlandii: kłopoty Burnsa!

Sensacyjny lider Rajdu Finlandii Richard Burns, po skoku na jednej z hop na 12 odcinku specjalnym (klasycznym Ouninpohja) uszkodził auto i stracił prowadzenie.

Po dwunastu oesach na pierwszym miejscu jest zatem Harri Rovanpera, który ma ponad 15 sekund przewagi nad Marcusem Gronholmem i 1:10 min. nad wspomnianym Burnsem. Lider rajdu, Harri Rovanpera pobił rekord odcinka należący od 1999 roku do Juhy Kankkunena o blisko 30 sekund.

- Najechałem na tę hopę z pełną szybkością, tak jak robię to każdego roku w tym miejscu. Nie wiem co się stało. Jestem ogromnie zdenerwowany - powiedział Burns.

Rozmiar uszkodzeń w aucie nie jest jeszcze znany, ale szef zespołu Corrado Provera jest przekonany, że w serwisie uda się naprawić samochód. Przewaga czołowej trójki podróżującej Peugeotami jest tak duża, że czwarty teraz w klasyfikacji Colin McRae i tak ma do Burnsa jeszcze blisko 50 sekund straty.

Reklama

Oprócz Burnsa kłopoty miał także Petter Solberg, który w wyniku przebitej opony spadł z czwartego na szóste miejsce. Piąte zajmuje Carlos Sainz.

Przypomnijmy, że wczoraj na trzecim odcinku specjalnym, również z powodu rozbicia samochodu, z rajdu wycofała się polska załoga, Tomasz Kuchar/Maciej Szczepaniak jadąca Toyotą Corollą WRC. Na szybkim lewym zakręcie przez szczyt, na piątym biegu, Polacy wypadli z drogi i kilkakrotnie koziołkowali. Zarówno kierowca, jak i pilot wysiedli z samochodu o własnych siłach, są mocno poobijani, ale nie odnieśli żadnych poważnych obrażeń.

Tomasz Kuchar: - Na pierwszym dzisiejszym odcinku specjalnym popełniłem dwa błędy, nic poważnego, ale kosztowały one sporo czasu. Na kolejnym oesie chciałem odrobić stratę, przyspieszyłem. W ten zakręt wjechaliśmy za szybko, za szczytem znaleźliśmy się poza drogą i auto wyleciało w górę, najpierw koziołkowaliśmy przez przód, potem obróciliśmy się w powietrzu, a potem uderzaliśmy w ziemię kolejno wszystkimi bokami. W 2000 roku w tym samym miejscu bardzo spektakularny wypadek miał Petter Solberg. Myślę, że nasz wypadek wyglądał bardzo podobnie, tylko Solberg wpadł wtedy swoim Focusem do jeziora, my zatrzymaliśmy się na drzewach. Był to najpoważniejszy wypadek w dotychczasowej historii naszych startów, ale na szczęście jesteśmy cali i czujemy się w sumie nienajgorzej. Nie chcę nic mówić na temat stanu samochodu, to muszą zobaczyć mechanicy i dokładnie zweryfikować straty.

Wyniki po OS12 (34.11km) Ouninpohja1:
 1. Rovanpera Peugeot 1:35:14.3
 2. Gronholm Peugeot   +15.2
 3. Burns   Peugeot  +1:10.0
 4. McRae   Ford    +1:57.2
 5. Sainz   Ford    +1:58.7
 6. Solberg  Subaru   +2:02.2
 7. Lindholm Peugeot  +2:13.5
 8. Martin  Ford    +2:25.1
 9. Makinen  Subaru   +2:42.3
10. Tuohino  Ford    +3:07.4
11. Loix   Hyundai  +3:20.0
12. Paasonen Mitsubishi +3:28.5
13. Radstrom Citroen  +3:38.1
14. McRae   Mitsubishi +4:04.9
15. Loeb   Citroen  +4:10.9

autoklub.pl/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kłopot | auto | wypadek | Ford | peugeot | rajd finlandii | rajd | kłopoty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy