Reklama

Ogier potwierdza formę Volkswagena. Pech Polaka

Po drugim miejscu w Monte Carlo, zwycięstwie w Szwecji, Sebastien Ogier ponownie stanął na najwyższym stopniu podium rundy Mistrzostw Świata. Francuz ma już na koncie 9 triumfów, a ostatnim jest wygrany Rajd Meksyku 2013.

Pozostałe miejsca na podium uzupełnili Mikko Hirvonen (Citroen DS3 WRC) oraz Theirry Neuville (Ford Fiesta WRC). Do mety w Leon nie dotarł Michał Kościuszko, zatrzymany przez awarię silnika w Mini WRC.

- Początek sezonu jest dla naszego zespołu zdumiewający - stwierdził na mecie Ogier. - Po trzech rajdach mamy na koncie sporo punktów i dwa zwycięstwa. Czuję się naprawdę dobrze, ale wiem, że musimy zachować spokój. Sezon jest naprawdę długi - zakończył lider tegorocznych Mistrzostw Świata.

Swojego młodszego rywala komplementował drugi w klasyfikacji generalnej Mikko Hirvonen.

- Cieszy mnie pierwsze podium w tym roku, ale wiem, że czeka nas sporo pracy. Seb był taki szybki ... - podsumował meksykański weekend lider zespołu Citroena.

Znakomity humor nie opuszczał za to kierowcy Forda, Thierriego Nuevilla. Belg osiągnął w Leon życiowy wynik, choć po drodze przytrafiły się małe przygody. Na najdłuższym odcinku specjalnym Fiesta WRC na 10 sekund zaparkowała w rowie, na szczęście bez konsekwencji, jeśli nie liczyć straconego czasu.

Reklama

- Rano próbowaliśmy gonić Mikko. Mocno cisnęliśmy, ale to się źle skończyło. Potem jechaliśmy już spokojniej. Jestem bardzo zadowolony z podium. Naprawdę możemy być dumni z tego wyniku - cieszył się w Leon Nueville.

Czwarty w "generalce" Dani Sordo choć na swoje konto zapisał ledwie 12 punktów, tym samym pomógł Citroenowi odnieść meksykańskie zwycięstwo w klasyfikacji producentów. Hiszpan nie był zadowolony ze swojej jazdy. - Tempo powinno być znacznie lepsze - krótko skwitował występ za Atlantykiem reprezentant Citroena.

Najlepszą piątkę rajdu uzupełnił Nasser Al-Attiyah, dla którego był to jeden z lepszych wyników w dotychczasowych startach. W ubiegłorocznym Rajdzie Portugalii Katarczyk był czwarty, a na mecie w Leon nie krył, że i w tym sezonie w Faro będzie bardziej konkurencyjny.

Po beznadziejnym piątku Jari Matti Latvala opuszcza Meksyk z jednym punktem zdobytym na Power Stage. Fin uszkodził swoje Polo WRC już na pierwszym odcinku, a przez pozostałe dni zajmował się testowaniem Volkswagena.

- To naprawdę frustrujące, że tak ułożyła się ta runda. Z każdym kolejnym odcinkiem czułem się w aucie coraz lepiej, poprawiałem swoje tempo. Pierwszy raz w tym roku jechałem zrelaksowany i mogłem cieszyć się rajdem - zakończył siódmy kierowca tegorocznych MŚ.

Po wczorajszych problemach z układem przeniesienia napędu, dzisiaj Michał Kościuszko i Maciek Szczepaniak przegrali ze szwankującym silnikiem. W połowie najdłuższego odcinka silnik Mini WRC wybuchł i załoga zespołu Lotos RT zakończyła jazdę, Polacy opuszczają Meksyk bez punktu w klasyfikacji zespołów producenckich i z mocnym postanowieniem podjęcia radykalnych decyzji.

- Po wczorajszych problemach z przegrzewającym się silnikiem i uszkodzonym dyfrem miałem nadzieję, że wyczerpaliśmy limit awarii w tym sezonie. Niestety dzisiejszy kolejny problem z autem zupełnie pozbawił nas szans na dojechanie do mety Rajdu Meksyku, a także zdobycia punktów dla naszego zespołu. Jesteśmy załamani obecną sytuacją, w której podczas każdego rajdu nasz samochód jest niesprawny. Na pewno jest to właściwy moment, aby zespół w porozumieniu ze Sponsorami podjął radykalną decyzję zmieniającą obecny stan rzeczy." - powiedział Michał Kościuszko.

Zwycięzcą klasyfikacji WRC2 został Abdulaziz Al Kuwari (Ford Fiesta RRC). Obywatel Kataru nie dał szans rywalom, pewnie zgarniając komplet punktów. Liderm tej klasyfikacji jest nieobecny w Meksyku Niemiec Sepp Wiegand (Skoda Fabia S2000). Już od następnej rundy do rywalizacji włączy się Robert Kubica (Citroen DS3 RRC).

mw

Klasyfikacja MŚ kierowców
1.   Sebastien Ogier (F)   74 pkt.
2.   Sebastien Loeb (F)    43 pkt.
3.   Mikko Hirvonen (FIN)   30 pkt.
4.   Dani Sordo (E)      27 pkt.
5.   Mads Ostberg (N)     26 pkt.
6.   Theirry Neuville (B)   25 pkt.
7.   Jari Matti Latvala (FIN) 15 pkt.
Klasyfikacja MŚ producentów
1.   Citroen Total Abu Dhabi WRT 87 pkt.
2.   Volkswagen Motorsport    81 pkt.
3.   Qatar M-Sport WRT      37 pkt.
4.   Qatar WRT          35 pkt.
5.   Abu Dhabi Citroen WRT    23 pkt. 
6.   Jipocar Czech National Team 14 pkt.
7.   Lotos RT          12 pkt.
INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama