Czy wszyscy muszą zapinać pasy bezpieczeństwa? Sporo osób ma dodatkowy przywilej

Zapinanie pasów bezpieczeństwa to najbardziej podstawowy sposób na zadbanie o własne bezpieczeństwo w czasie podróży. Nie tylko same chronią one podróżnych, ale także pozwalają na działanie innych systemów bezpieczeństwa jak poduszki powietrzne. Korzystanie z nich jest wymagane prawnie, ale nie dotyczy to wszystkich osób. Kto nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa?

Wymóg zapinania pasów bezpieczeństwa był wprowadzany stopniowo. Przykładowo przepisy z 1983 roku wymagały zapinania jedynie pasów na przednich siedzeniach i to wyłącznie poza terenem zabudowanym. Częściowo zmieniono to w 1991 roku, ale problemem nadal był fakt, że część oferowanych na rynku w tamtych czasach aut, nadal nie miała pasów z tyłu. Dopiero ustawa Prawo o ruchu drogowym z 20 czerwca 1997 roku wprowadziła obowiązujący do dziś obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżnych i w każdych okolicznościach.

Jaki mandat grozi za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa?

Kierowca za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa, musi liczyć się z mandatem na 100 zł oraz 2 punkty karne. Jeśli w samochodzie znajdują się inne osoby, które podczas jazdy nie miały zapiętych pasów - kierowca otrzymuje mandat w wysokości 100 zł i 4 punkty karne. Oprócz tego każdy z pasażerów otrzymuje indywidualnie mandat w wysokości 100 zł.

Reklama

Gdyby kierowca miał zapięte pasy i poprosił o to pasażerów, w razie kontroli nie dostałby mandatu. Natomiast wszyscy dorośli pasażerowie bez zapiętych pasów otrzymaliby 100-złotowy mandat.

Czy w ciąży pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe?

Spod obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa wyjęte są między innymi kobiety w ciąży, pod warunkiem że ciąża jest widoczna. Nie znaczy to jednak, że z takiego przywileju powinno się korzystać.

Eksperci od bezpieczeństwa zalecają jednak, aby kobiety nawet w zaawansowanej ciąży zapinały pasy. Można zapięć je tak, aby chroniło zarówno matkę jak i dziecko. Na rynku zaś dostępne są różne adaptery na pasy, które poprawią komfort podróżowania z zapiętymi pasami.

Kto nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa?

Poza kobietami w ciąży, przepisy przewidują znacznie dłuższą listę osób, które są wyłączone z tego obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa:

  • osoby z orzeczeniem lekarskim, które zawiera przeciwwskazania do używania pasów,
  • kierujący taksówką podczas przewożenie klienta,
  • instruktor podczas szkolenia na prawo jazdy,
  • egzaminator podczas egzaminu na prawo jazdy,
  • służby państwowe - podczas transportu osoby lub osób zatrzymanych,
  • funkcjonariusze SOP podczas wykonywania czynności służbowych,
  • żołnierze Żandarmerii Wojskowej podczas ochrony,
  • zespół medyczny podczas udzielania pomocy medycznej,
  • konwojent podczas pracy (przewożenia środków pieniężnych),
  • chory oraz osoby niepełnosprawne przewożone na noszach lub w wózku inwalidzkim.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pasy bezpieczeństwa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy