Reklama

Nowe egzaminy na prawo jazdy mają rok. Jest trudniej

Od czasu wprowadzenia nowych zasad, co nastąpiło rok temu, zdawalność egzaminów teoretycznych na prawo jazdy spadła na Mazowszu o ponad połowę.

Nie ma już ograniczonego zestawu pytań testowych, których można się było nauczyć na pamięć. Teraz baza pytań jest bardzo duża.

Marek Konkolewski z wydziału ruchu drogowego Komendy Głównej Policji twierdzi jednak, że zmiany w egzaminowaniu kierowców bezpośrednio przełożyły się na wzrost bezpieczeństwa na polskich drogach. W 2013 roku zmalała znacznie liczba zabitych w wypadkach motoryzacyjnych.

Policjant wyjaśnia, że w zeszłym roku na drogach zginęło 3300 osób, dla porównania w 1991, gdy zarejestrowanych aut było o połowę mniej, ofiar było ponad 8 tysięcy. Konkolewski nie wziął jednak pod uwagę, że spadek liczby wypadków i ofiar to proce postępujący od wielu lat, nie jest to nagłe odwrócenie tendencji.

Reklama

Ów spadek liczby ofiar wypadków należałoby raczej wiązać z coraz większą siecią nowoczesnych, bezkolizyjnych dróg (ekspresowych i autostrad).

Ryszard Smoter, właściciel jednej z warszawskich szkół nauki jazdy podkreślał w Poranku RDC, że nowy system zdawania jest poprawiany. Część pytań, podchwytliwych i niemających wiele wspólnego z przepisami, jest usuwanych. Najważniejsza, zdaniem Smotera, jest zmiana mentalności i nacisk na znajomość przepisów.

W Warszawie, w ostatnim roku, ze względu na znaczy spadek liczby kandydatów na kierowców, zamknięto 104 szkoły nauki jazdy, a stołeczne WORD-y zwolniły część pracowników i skróciły godziny otwarcia.

(IAR/INTERIA.PL)

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy