Tramwaj czy samochód? Kto pojedzie pierwszy?
Większość kierowców nie śledzi na bieżąco zmian w prawie o ruchu drogowym. Po otrzymaniu wymarzonego prawa jazdy do kodeksu drogowego zaglądamy raczej niechętnie, a to przekłada się na zachowania za kierownicą.
Wielu kierowców nie wie np., jak powinni prawidłowo zachować się na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym. Ci, którzy na co dzień nie poruszają się po dużych miastach, mają też z reguły duże problemy z zawiłościami dotyczącymi współistnienia na drogach samochodów i tramwajów.
Taka sytuacja nie jest przypadkowa, rzeczywiście przepisy dotyczące ruchu tramwajów są dość skomplikowane, przez co wiele osób się w nich gubi i - profilaktycznie - udziela pierwszeństwa tramwajowi zawsze, czasem nawet zatrzymując się na drodze z pierwszeństwem, czym oczywiście wywołują irytację kierowców lepiej orientujących się w przepisach ruchu drogowego.
Z tego względu przygotowaliśmy dla was pytanie, które pozwoli wam sprawdzić swoją znajomość aktualnych przepisów.
Powyżej prezentujemy grafikę przedstawiającą proste skrzyżowanie. Jak sądzicie, który z kierujących - w tej konkretnej sytuacji - ma pierwszeństwo przejazdu? Samochód czy też tramwaj?
Prawidłową odpowiedź - wraz ze szczegółowymi wyjaśnieniami rozwiewającymi te kwestie - znajdziecie na następnej stronie!
W prezentowanej powyżej sytuacji pierwszeństwo będzie miał samochód osobowy. Z czego to wynika? Z przepisu, który mówi, że "kierujący pojazdem szynowym skręcający na skrzyżowaniu o ruchu kierowanym sygnałami świetlnymi może je opuścić, pod warunkiem ustąpienia pierwszeństwa uczestnikom ruchu poruszającym się na wprost. (Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych § 95 ust. 4).
Oznacza to, że w tej sytuacji skręcający tramwaj musi ustąpić pierwszeństwa samochodowi osobowemu poruszającemu się na wprost. Pierwszeństwo ma samochód osobowy.
Uważasz się za dobrego kierowcę? Sprawdź, czy zdałbyś egzamin teoretyczny na prawo jazdy.