Kolejny błąd w pytaniach egzaminacyjnych na prawo jazdy. To już tradycja?

Równy rok temu przez resort infrastruktury przetoczyła fala dymisji, będąca następstwem skandalu z wadliwymi pytaniami w teoretycznej części egzaminu na prawo jazdy. Petycja, która wpłynęła właśnie do Sejmu sugeruje, że państwowa baza pytań egzaminacyjnych wciąż nie jest wolna od błędów.

Jak informuje "Rzeczpospolita", do Sejmu trafiła obywatelska petycja, której autor wskazuje kolejny błąd w państwowej bazie pytań. Jedno z pytań dotyczyć ma sytuacji, która - zgodnie z przepisami - nie ma prawa zdarzyć się na polskiej drodze...

Kolejne pytanie na egzaminie na prawo jazdy wprowadza w błąd

Autor petycji zwraca uwagę na pytanie dotyczące zachowania kierującego na przejeździe kolejowym. Brzmi ono: "czy w widocznej sytuacji masz obowiązek zatrzymać pojazd i upewnić się, czy nie nadjeżdża pojazd szynowy".

Do pytania dołączony jest film, przedstawiający przejazd kolejowo-drogowy kategorii C. Tutaj właśnie pojawia się problem.

Reklama

Zgodnie z definicją przejazd kolejowo-drogowy kategorii C jest to:

Problem w tym, że na filmie widoczny jest przejazd kolejowo-drogowy kat. C, przed którym - oprócz sygnalizatorów drogowych - ustawiony jest znaki B-20 "Stop".

Oznacza to, że pytanie egzaminacyjne dotyczy sytuacji, która - zgodnie z obowiązującym prawem - nie powinna mieć miejsca na polskich drogach. 

To nie pierwsza wpadka z pytaniami egzaminacyjnymi na prawo jazdy

Warto przypomnieć, że równy rok temu - w styczniu i lutym 2022 roku - kandydaci na kierowców żyli skandalem związanym z pojawieniem się w bazie pytań egzaminacyjnych aż dziewięciu pytań, które nie miały prawa się tam znaleźć.

Pod koniec stycznia 2022 roku resort wprowadził do bazy egzaminacyjnej 41 nowych pytań. Dziewięć z nich było wadliwych. Zawierały niewłaściwie przypisane odpowiedzi.

Przez ewidentne błędy komisji odpowiedzialnej za formułowanie pytań egzaminu nie zdało wówczas 16 osób w 14 ośrodkach egzaminowania w całym kraju.

W związku ze skandaliczną wpadką w resorcie infrastruktury doszło wówczas do kilku dymisji - Pracę stracił szef komisji weryfikacyjnej przy resorcie, która ocenia i zatwierdza pytania egzaminacyjne, oraz jeden z jej członków.

***


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: egzamin na prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy