"Przeterminowany" dowód tymczasowy. Co robić?
Co grozi w przypadku zatrzymania przez policję, jeśli upłynął termin ważności tymczasowego dowodu rejestracyjnego samochodu?
Tymczasowy dowód rejestracyjny jest wydawany na 30 dni. Korzystanie z niego po upływie terminu ważności grozi poważnymi konsekwencjami. Policjanci mogą ukarać kierowcę mandatem i zadecydować o przymusowym odstawieniu pojazdu na parking na koszt właściciela (od ok. 350 zł). Podróżowanie autem z "przeterminowanym" dowodem tymczasowym zostanie bowiem potraktowane jako poruszanie się pojazdem niedopuszczonym do ruchu.
Odbiór pojazdu
Aby odebrać samochód z parkingu, na który auto trafiło po odholowaniu, trzeba najpierw zgłosić się do wydziału komunikacji po "stały" dowód rejestracyjny. Zwykle czeka on na właściciela pojazdu po upływie ok. 3-4 tygodni od złożenia właściwych dokumentów (maksymalny czas oczekiwania to 30 dni).
Co ważne - warunkiem odebrania "stałego" dowodu rejestracyjnego jest okazanie tymczasowego. Jeśli w trakcie kontroli zatrzymała go policja, dokument trafi do wydziału komunikacji, ale zapewne dopiero po kilku dniach. Mundurowi mają bowiem 7 dni na odesłanie dowodu (do tego doliczyć trzeba 1-2 dni na dostarczenie przez pocztę). Oznacza to, że zaskakująco długi - i kosztowny - czas samochód może spędzić na przymusowym postoju na parkingu, przy czym za każdą rozpoczętą dobę przyjdzie jego właścicielowi zapłacić ok. 20-25 zł.
Możliwość przedłużenia
Kierowca, który planuje podróż przed odebraniem "stałego" dowodu rejestracyjnego, a wie, że w międzyczasie upłynie ważność tymczasowego, może poprosić o przedłużenie okresu ważności tego drugiego o 14 dni. W tym celu trzeba złożyć podanie w wydziale komunikacji z dobrze uzasadnioną prośbą. Urzędnicy zwykle pozytywnie rozpatrują wniosek kierowcy.