Ruszyła wielka akcja drogówki. 4,5 tys. policjantów wyjechało na drogi

Aż 4,5 tysiąca policjantów drogówki czuwać będzie w najbliższych dniach nad bezpieczeństwem podróżnych. Kierowcy mogą się w tym czasie spodziewać wzmożonych kontroli trzeźwości. Policja rusza też z akcją informacyjno-edukacyjną "Myśl Trzeźwo", która prowadzona będzie aż do 15 stycznia.

Wzmożonych kontroli na drogach spodziewać się można przez cały okres trwania długiego sylwestrowego weekendu - od piątku (29 grudnia) do poniedziałku (1 stycznia) włącznie.

Rusza specjalna akcja drogówki. Lepie "Myśl Trzeźwo"

Jak informuje nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP, w całej Polsce, każdego dnia, służbę pełnić będzie nawet 4,5 tysiąca policjantów "drogówki".

Na imprezę tylko taksówką. Zero tolerancji dla nietrzeźwych kierujących

Przedstawiciele Komendy Głównej Policji przypominają, że w samym 2022 roku policjanci drogówki przeprowadzili aż 12 453 495 badań kierujących na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki nim ujawniono 104 467 kierujących pod działaniem alkoholu. Warto przypomnieć, że w tej grupie znaleźli się nie tylko kierowcy samochodów osobowych, ale też np. rowerzyści. Statystyka dotyczy zarówno osób w stanie po użyciu alkoholu (wykroczenie), jak i w stanie nietrzeźwości (przestępstwo).

Reklama

Policja przypomina, że w ostatnich trzech dniach ubiegłego roku (29-31 grudnia 2022) doszło do 127 wypadków drogowych, w których zginęło 10 osób, a 148 zostało rannych. Tylko przez te trzy dni policjanci zatrzymali 569 nietrzeźwych kierujących, a w Nowy Rok roby było ich aż 300. 

Myśl trzeźwo. Specjalna akcja policji potrwa do 15 stycznia

Od 30 grudnia do 15 stycznia potrwa też specjalna informacyjno-edukacyjna akcja Policji "Myśl Trzeźwo". Chodzi o uświadomienie kierowcom skutków prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Pamiętajmy, że alkohol może utrzymywać się w organizmie przez wiele godzin - duża część kierujących zatrzymywanych jest na prowadzeniu pod wpływem na drugi dzień po jego spożyciu. Policjanci zwracają uwagę na konieczność sprawdzenia zawartości alkoholu w organizmie i przypominają, że badanie takie wykonać można w jednostkach Policji.

Przesłanie akcji "Myśl Trzeźwo" będzie promowane na stronach internetowych, w mediach społecznościowych oraz w aplikacji Yanosik, która udostępni kierowcom materiały edukacyjne dotyczące konsekwencji prawnych kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu. 

Jakie kary za jazdę pod wpływem alkoholu w 2024 roku?

Przypomnijmy - w Polsce dopuszczalny limit zawartości alkoholu w organizmie kierowcy wynosi 0,2 promila. Powyżej tej granicy kierujący popełnia wykroczenie, a przekraczając 0,5 promila - przestępstwo.

Jeżeli w czasie badania trzeźwości okaże się, że kierowca prowadził w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila lub od 0,1 mg do 0,25 mg w wydychanym 1 dm3 powietrza), wówczas grozi mu: 

  • areszt;
  • grzywna do 5000 zł;
  • zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

W przypadku, gdy stężenie alkoholu było większe (powyżej 0,5 promila lub powyżej 0,25 mg w wydychanym 1 dm3 powietrza), mówimy o stanie nietrzeźwości. Wtedy kary są znacznie dotkliwsze:  grzywna;

  • nawiązka;
  • zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 1 roku do 10 lat (lub dożywotnio, jeżeli spowodowany został wypadek, w którym są zabici lub ranni);
  • ograniczenie lub pozbawienie wolności do 2 lat. 

Kara będzie zdecydowanie wyższa, jeśli kierowca spowodował katastrofę w ruchu lądowym. Wówczas kierującemu grozi nawet do 12 lat pozbawienia wolności. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jazda po pijanemu | nietrzeźwy kierowca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy