Reklama

Wielki powrót BMW!

W 2012 roku BMW wraca do wyścigów DTM. To niezwykle popularna seria wyścigowa tzw aut "turystycznych". Ostatni raz firmowy team BMW startował na torach DTM w 1994 roku.

Decyzja niemieckiego koncernu podjęta została po serii konsultacji z organizatorami (ITR DTM) oraz producentami (Audi i Mercedes), których auta ścigają się w "deteemach", na temat przepisów technicznych.

Reklama

Klaus Draeger, członek zarządu BMW AG odpowiedzialny za rozwój, powiedział: "Powrót do DTM jest podstawowym elementem restrukturyzacji naszej działalności w sportach motorowych. BMW wraca do swoich korzeni. Tor to idealne miejsce do wykazania imponujących właściwości sportowych naszych pojazdów. DTM jest idealnym do tego miejscem. "

Hans Werner Aufrecht, szef firmy ITR (jest właścicielem praw komercyjnych DTM) podkreślił, że obecność na torze trzech marek premium Audi, BMW i Mercedes-Benz, które będą konkurować ze sobą to coś, na co fani wyścigów długo czekali.

Bazą wyścigówki BMW DTM będzie model M3.

DTM to Deutsche Tourenwagen Masters. Seria ruszyła w 1984 roku jako następcę DRM (Deutsche Rennsport Meisterschaft). W pierwszym sezonie wzięło udział sześciu konstruktorów - Rover, BMW, Alfa Romeo, Ford, Chevrolet i Volvo a nieco później Audi oraz Mercedes.

Kryzys nastąpił na początku lat 90. XX wieku. Wewnętrzne spory o kształt regulaminu technicznego spowodowały wycofanie się zespołu Audi w 1992 roku. Trzy lata później seria uległa likwidacji, a w jej miejsce powołano ITC (International Touring Car Championship). Jednak w 1996 roku czołowe zespoły, Alfa Romeo i Opel zrezygnowały z udziału w nowych mistrzostwach, tym samym zrywając ostatnie połączenie z dawnym DTM.

W latach 1994-1999 rozgrywano mistrzostwa STW (Super Tourenwagen Cup), które po likwidacji DTM pozostały jedyną liczącą się serią samochodów turystycznych w Niemczech, aczkolwiek nie budzącą już tylu emocji.

W 2000 roku dzięki inicjatywie Audi, Opla i Mercedesa reaktywowano mistrzostwa DTM. Do chwili obecnej, mimo kilku zapowiedzi, do serii nie dołączyła żadna marka spoza Niemiec. Co więcej, w 2005 roku z udziału w DTM zrezygnował Opel. W sezonie 2007 walka o tytuł ponownie była wewnętrzną sprawą Audi i Mercedesa.

W różnych okresach swojej kariery w DTM startowało wielu przyszłych i byłych kierowców Formuły 1 m. in. Michael Schumacher, Mika Häkkinen, Giancarlo Fisichella, Alexander Wurz, a przede wszystkim najbardziej utytułowany zawodnik w historii cyklu, Bernd Schneider. (wikipedia)

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: DTM | BMW

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje