Reklama

Temat do dyskusji. Rowerzyści kontra kierowcy

Dwa miesiące temu rowerzyści zyskali nowe przywileje. Przypominamy, o czym muszą teraz pamiętać kierowcy samochodów, aby uniknąć sytuacji konfliktowych na drodze.

Zmiany w kodeksie ruchu drogowego dotyczące rowerzystów, które weszły w życie w maju br., w dalszym ciągu sprawiają sporo problemów kierowcom samochodów. Nie zawsze pamiętają oni, do czego teraz mają prawo osoby na jednośladach. Brak wiedzy może prowadzić do sytuacji konfliktowych. O czym w takim razie warto wiedzieć, prowadząc auto?

Nowością jest śluza rowerowa, czyli specjalna przestrzeń zarezerwowana do oczekiwania na dalszą jazdę dla cyklistów, znajdująca się między linią zatrzymania samochodów a skrzyżowaniem. Pozwala ona rowerzystom ustawić się bliżej skrzyżowania i ułatwia skręcanie. Usankcjonowano także wyprzedzanie pojazdów w korku.

Reklama

Do niedawna rowerzysta mógł legalnie wyprzedzać auta sunące w korku tylko z lewej strony. Teraz ma prawo robić to również z prawej strony. Rowerzyści, motorowerzyści i motocykliści mogą korzystać ze środkowej (a nie tylko skrajnej prawej) części pasa na rondzie i skrzyżowaniu. Ma to zmniejszyć ryzyko wymuszenia pierwszeństwa na jadącym prosto rowerzyście przez pojazd, który zmienia pas, by zjechać np. z ronda. Ważna zmiana dotyczy także skrętu w prawo. Podczas takiego manewru trzeba ustąpić pierwszeństwa cykliście jadącemu po jezdni, z której chcemy zjechać. Po skręcie także ustępujemy pierwszeństwa rowerzyście, który przejeżdża lub zbliża się do przejazdu rowerowego.

Wyprzedzanie przez rowerzystę aut jadących w korku

Rowerzysta może wyprzedzać wolno jadące pojazdy także z ich prawej strony. Podczas skręcania w prawo kierowca samochodu, widząc rowerzystę jadącego przy prawej krawędzi jezdni, musi go przepuścić, zanim wykona manewr.

Śluza rowerowa

W specjalnie wyznaczonej dla nich strefie, zwanej śluzą rowerową, rowerzyści mają prawo zająć całą szerokość jezdni, przeznaczoną do jazdy w danym kierunku. Po ruszeniu muszą skręcić lub - przy jeździe na wprost - zająć prawy pas ruchu.

Pierwszeństwo na przejeździe rowerowym

Kierowca skręcający w drogę poprzeczną musi pamiętać, że ma teraz obowiązek przepuścić rowerzystę, który nie tylko już wjechał na przejazd rowerowy, ale także się do niego zbliża. Wcześniej nie miał takiego obowiązku.

Obowiązek jazdy po ścieżce rowerowej

Rowerzysta musi korzystać z drogi dla rowerów, jeśli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza. Należy więc przyjąć, że rowerzysta może korzystać z pasa ruchu, jeśli ścieżka znajduje się po drugiej stronie ulicy.

Jazda rowerem środkiem pasa

Rowerzysta ma prawo jechać środkiem pasa przez skrzyżowanie (w tym rondo). Nie musi trzymać się prawej strony pasa, jeśli ten umożliwia opuszczenie skrzyżowania przynajmniej w dwóch kierunkach (np. skręt i jazda na wprost).

Jazda rowerzystów obok siebie

Rowerzyści mogą jeździć obok siebie. Dotyczy to sytuacji, kiedy nie utrudniają ruchu i nie stwarzają zagrożenia dla innych uczestników ruchu. W praktyce niemal na każdej drodze mogą się poruszać w ten sposób.

Tekst: Sebastian Sulowski

Infofrafiki: Tomasz Sitarski

tygodnik "Motor"

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy