Reklama

Skąd się wzięła "ćwiara"

Wyścigi na ćwierć mili, zwane także Drag Racing, wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych.

Idea równoległych wyścigów na krótkim dystansie zrodziła się z chęci sprawdzenia mocy swoich samochodów przez amerykańską młodzież, która już w latach 60. testowała możliwości aut na ulicach miast.Budowa osiedli ze skrzyżowaniami pod kątem prostym sprawiała, że odległości między przecznicami wynosiły właśnie około 402,3 metra, czyli 1/4 amerykańskiej mili. Wtedy też popularne stały się wyścigi od jednego skrzyżowania do drugiego i rywalizowanie o ułamki sekund na takim dystansie.

Wyścigi na ćwierć mili są wciąż najpopularniejsze są w USA i Kanadzie, ale wiele wyścigów organizuje się także w Australii, Nowej Zelandii, Japonii, Meksyku czy RPA. Jednak najwięcej zwolenników poza Ameryką Północną Drag Racing ma w Europie, szczególnie w Finlandii, Szwecji oraz innych krajach skandynawskich.

Reklama

W całej Europie znajduje się ponad 350 torów wyścigowych spełniających normy światowe. W ciągu roku odbywa się na nich ponad tysiąc zawodów różnej rangi. Najbardziej znane tory to Santa Pod Raceway w Wielkiej Brytanii oraz słynny tor Hockenheim w Niemczech, na których rozgrywane są także wyścigi Formuły 1. Duże zawody organizowane są również w Szwecji na torze Mantrop Park, w Norwegii na lotnisku Gardermoen w Oslo oraz w Fińskim Alastaro.

Na tych torach odbędą się w tym roku prestiżowe zawody o Puchar Świata pod patronatem FIA (Międzynarodowej Federacji Samochodowej).

Drag Racing na najwyższym, światowym poziomie to poważny biznes, angażujący wielu ludzi, m.in. sponsorów, mechaników i konstruktorów. Startujące w nim pojazdy przypominają bardziej rakiety niż seryjnie produkowane samochody, osiągając prędkość ponad 500 km/h i przejeżdżając dystans 1/4 mili w czasie poniżej 5 sekund.

Mimo postępującej profesjonalizacji nie zmieniła się jednak ogólna idea wyścigów na ćwierć mili, według której w zawodach Drag Racing może startować i sprawdzić siebie oraz swój samochód praktycznie każdy kierowca. Rosnąca popularność wyścigów spowodowała, że szybko przeniosły się one z ulic miast na specjalnie wydzielone i przygotowane tory. Organizacja wyścigów staje się coraz bardziej profesjonalna, a zawody odwiedzają tysiące widzów.

Wyścigi na ćwierć mili odnoszą sukces tam, gdzie popularny jest tuning i przeróbki samochodów. Dla wielu pasjonatów wciąż jest to naturalny sposób sprawdzenia mocy aut, którymi jeżdżą na co dzień. Dlatego wyścigi na ćwierć mili samochodów dopuszczonych do ruchu są najbardziej popularne i według wielu przynoszą najwięcej emocji.

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy