Reklama

Sensacyjny wynik Polaka

Hiszpański motocyklista Marc Coma (KTM) i Katarczyk Nasser al-Attiyah (Volkswagen) wśród kierowców samochodów wygrali 33. Rajd Dakar. Krzysztof Hołowczyc (BMW) był na etapie z Cordoby do Buenos Aires trzeci i w klasyfikacji generalnej utrzymał 5. miejsce.

Przed ostatnim etapem tylko jakiś wyjątkowy pech któregoś z uczestników mógł zmienić kolejność na czołowych miejscach w klasyfikacji samochodów. Tak się nie stało i z pierwszego triumfu w Dakarze cieszył al-Attiyah. Hołowczyc z belgijskim pilotem Jean-Marc Fortinem powtórzyli swój najlepszy wynik z 2009 roku, gdy również zajęli piąte miejsce.

W sobotę świetnie w rywalizacji quadów pojechał Łukasz Łaskawiec (Yamaha), który wygrał 13. etap (826 km, w tym odcinek specjalny 181 km) i zakończył imprezę na trzecim miejscu.

Po trzynastu dniach rywalizacji metę w Buenos Aires osiągnęli także Grzegorz Baran i Rafał Marton. W generalce zajęli 25 miejsce.

Poniżej wypowiedzi zawodników.

Reklama

Krzysztof Hołowczyc . "Szkoda, że Peterhansel jechał ostatni etap powoli, bo byliśmy w jego kurzu i trochę straciliśmy. Ale i tak było bardzo szybko. Od początku rajdu byliśmy na piątej pozycji. Przez cały rajd nikt się nie zepsuł, nie miał większych kłopotów. Przed nami są sami zwycięzcy rajdu Dakar, co jest dla nas nobilitujące, ale traktuję to też jako prognostyk. Wierzę, że nam się też to uda. Poza jedną drobną awarią mieliśmy czyste przejazdy. Do tego fantastyczna nawigacja Jean-Marca, który był jednym z najlepszych pilotów całego rajdu.

Jean-Marc Fortin "To była trudna edycja. Jak przed rajdem patrzyłem na mapę, wyglądało na to, że będzie łatwiej. Ale zrobiliśmy swoje, mimo że było ciężko. Dobra robota.

Jacek Czachor . "Bardzo się cieszę z tego wyniku. To był morderczy rajd. Jechałem świetnie, na szóstkę, nie miałem żadnej wywrotki. Popełniłem dwa błędy nawigacyjne, ale nie okazały się one bardzo kosztowne. Dziś dogoniłem zawodników i jechałem z nimi w kurzu, musiałem się w nim trzymać. Nie roztrwoniłem przewagi nad Knuimanem, zresztą jestem jego zmorą, bo pokonałem go już drugi raz. Cieszę się tym bardziej, że w stawce motocyklowej poziom jest bardzo wysoki. Nikt mi nie może zarzucić, że jechałem tylko po to, aby dojechać - dałem z siebie wszystko".

Marek Dąbrowski. "Dawno nie byłem tak szczęśliwy. Ten rajd się ciągnął bardzo długo, ciężko było go w ogóle ukończyć. Każdy kolejny kilometr był coraz trudniejszy. Walka trwała do ostatnich chwil.

Nasser Al-Attiyah. "Jest to moje pierwsze zwycięstwo w "Dakarze". Jestem niezmiernie szczęśliwy, że jestem pierwszym Arabem, który wygrał ten najtrudniejszy rajd pustynny na świecie. Niezwykle trudno ubrać to uczucie w słowa. Dzięki najlepszemu samochodowi do rajdów długodystansowych i najlepszej załodze w tym sporcie, osiągnąłem swój wielki cel. Dzielę radość z całą ekipą, która od trzech tygodni, przez 24 godziny na dobę, robiła wszystko, aby sukces ten stał się możliwy. Timo Gottschalk jest doskonałym pilotem, który mnie zawsze wspierał i który w ogromnej mierze przyczynił się do zwycięstwa."

Carlos Sainz "Ogólnie z Rajdu Dakar 2011 jestem bardzo zadowolony. Myślę, że mój pilot Lucas Cruz i ja wykonaliśmy kawał dobrej roboty i dlatego długo walczyliśmy o zwycięstwo. Niestety dwa złe dni i błędy zniweczyły nasze marzenie o wygraniu w klasyfikacji generalnej. Ale taki jest Rajd Dakar. Trzeba przez cały czas uważać. Cieszę się razem z całym zespołem Volkswagena, który zasłużył sobie na to potrójne zwycięstwo. Jestem zadowolony, że udało mi się wnieść do niego swój wkład."

Klasyfikacja końcowa - samochody

1. Nasser Al-Attiyah/Timo Gottschalk (Volkswagen) 
2. Giniel de Villiers/Dirk von Zitzewitz   (Volkswagen) 
3. Carlos Sainz/Lucas Cruz ; (Volkswagen) 
4. Stéphane Peterhansel/Jean-P. Cottret  (BMW) 
5. Krzysztof Holowczyc/Jean-Marc Fortin (BMW) 
6. Mark Miller/Ralph Pitchford  (Volkswagen)
7. Ricardo Leal dos Santos/Paulo Fiuza (BMW)
8. Christian Lavieille/Jean-Michel Polato (Nissan Proto)
9. Guilherme Spinelli/Youssef Haddad (Mitsubishi)
10. Matthias Kahle/Thomas Schünemann  (Buggy SMG)
INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy