Reklama

"Ryczące" na drodze...

Drażnią ciebie "ryczące" na drodze motocykle, i samochody z tłumikami jak "wiadro" wydające hałas jak startujący samolot? Zapewne tak.

Jeżeli pomiar wykonany sonometrem, w który wyposażone są niektóre policyjne radiowozy wykaże, że kontrolowany pojazd wydaje dźwięki przekraczające 94 decybele, jego właściciel straci dowód rejestracyjny i może zostać ukarany mandatem karnym.

Reklama

Podobnie rzecz ma się z przyciemnionymi szybami. Od dawna znane są normy, jakie spełniać muszą takie szyby. Odpowiednia widoczność jest gwarancją bezpieczeństwa. Każde przyciemnienie szyb powoduje pogorszenie widoczności, a jednocześnie powstanie realnego zagrożenia w ruchu drogowym.

Przepisy bezwzględnie zabraniają przyciemniania szyby przedniej czołowej oraz bocznych przednich wprowadzając minimalną przepuszczalność światła (szyba czołowa - przepuszczalność nie mniejsza niż 75% potwierdzona homologacją, szyby boczne przednie - przepuszczalność nie mniejsza niż 70 % potwierdzona homologacją).

Niezgodne z przepisami przyciemnienie szyb grozi zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego oraz mandatem karnym w wysokości do 500 zł.

Dlaczego o tym piszemy? Bo dzisiaj w Gdańsku odbędzie się uroczyste przekazanie nowych urządzeń tamtejszej policji. Zostanie ona wyposażona w sonometr - urządzenie służące do pomiaru hałasu wytwarzanego przez pojazdy i motocykle. Ponadto, już od dziś funkcjonariusze będą mogli kontrolować przejrzystość przyciemnianych szyb samochodowych.

INTERIA.PL/Policja.pl

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: szyby | szyb | motocykle

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama