Reklama

Rewolucja w oponach: sama zmieni profil bieżnika

Goodyear wprowadza na rynek nową oponę CostDown z zastosowaniem technologii AprilOneMax Technology, pierwszą na świecie oponę do samochodów ciężarowych, która może automatycznie zmieniać profil.

Zespół Goodyeara ds. rozwoju opracował całkowicie nowatorską technologię, która obniży koszt eksploatacji opon na dotychczas niespotykaną skalę.

Reklama

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu inteligentnych polimerów. Profil rowka nowej opony Goodyear A1 na dalekich trasach będzie się dostosowywał tak, aby opory toczenia były niskie i jednocześnie towarzyszyło temu niskie zużycie paliwa. Natomiast w czasie transportu towarów, rzeźba bieżnika będzie zmieniać się tak, aby na wierzchu były klocki bieżnika wysoce odporne na ścieranie, dzięki czemu nowa opona będzie maksymalizowała przebiegi.

Po wielu latach badań inżynierom i naukowcom z luksemburskiego ośrodka badawczo-rozwojowego Goodyeara udało się opracować pierwsze na świecie inteligentne polimery. Polimery odgrywają ważną rolę jeśli chodzi o własności mieszanek gumowych bieżnika opony. Użyty materiał może mieć wpływ na opory toczenia, na hamowanie na mokrej nawierzchni oraz na przebiegi.

Nowy unikalny polimer, o skomplikowanym wzorze chemicznym Ap-R1L-Fi-Rs-T, zastosowano po raz pierwszy w historii do mieszanek gumowych bieżnika. Technologia Goodyeara AprilOneMax Technology pozwala profilowi opony automatycznie dostosowywać się tak, aby pasował do określonych warunków. Nowy polimer reaguje na termoelastyczne naprężenia w oponie i zmienia profil opony oraz jej własności w zależności od zastosowania. Na przykład w przypadku przewozów dalekobieżnych opona Goodyear CostDown dostosowuje swój profil do większego udziału procentowego rowków podłużnych. Jednocześnie mieszanka gumowa bieżnika jest optymalizowana pod kątem mniejszych oporów toczenia i doskonałego hamowania na mokrej nawierzchni.

Natomiast jeśli pojazd jest używany do dystrybucji towarów, profil jest automatycznie całkowicie zmieniany tak, aby stworzyć szereg sztywnych bloków. Własności mieszanki gumowej bieżnika również się zmieniają i staje się ona niezwykle trwała i odporna na ścieranie, co w efekcie daje długie przebiegi. Dzięki zastosowaniu technologii AprilOneMax, która jest najnowszą w serii Goodyear MaxTechnology, firmy transportowe mogą wydatnie zmniejszyć swoje koszty eksploatacyjne i odpowiednio zwiększyć zyski.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama