Reklama

Polacy punktują na Magny Cours

Kierowcy polskiego zespołu RAM Racing Team zdobyli kolejne punkty w 5 i 6 rundzie European Alfa Challenge (EAC) czyli Pucharu Europy Alfa Romeo, które odbyły się w dniach 1 - 2 maja 2004 na słynnym francuskim torze Magny Cours.

Pierwszy wyścig, rozegrany w sobotę okazał się pechowy dla polskiego zespołu.

Robert KISIEL startujący z 14 pola awansował wkrótce po starcie o 3 pozycje, ale potem musiał uciekać na żwirowe pobocze, aby nie uderzyć w samochody rywali, które zderzyły się tuż przed nim. Na szczęście Robertowi udało się powrócić na tor, ale wskutek tej przygody stracił kilkanaście sekund i spadł na ostatnie miejsce w klasyfikacji. Zanim pokazano flagę w czarno-białą szachownicę, udało mu się wyprzedzić tylko kilku rywali i powrócić na 14 miejsce, czyli to samo, z którego wystartował do wyścigu.

Reklama

Jeszcze większego pecha miał Maciej STAŃCO startujący drugą "polską" Alfą. W samochodzie kierowcy z Bielska Białej uszkodzeniu uległo zawieszenie samochodu i Stańco nie ukończył wyścigu. Początek drugiego wyścigu, który odbył się w niedzielę rano był wyjątkowo pechowy dla Andi MANCINA, który popełnił falstart. Młody bielszczanin otrzymał karę "stop and go". Mancin musiał zatem odrabiać straty i ukończył wyścig na 17 miejscu. Natomiast Robert KISIEL wystartował z 14 pola i jak zwykle narzucił od razu bardzo ostre tempo. Jednak samochód nie prowadził się dobrze. Na domiar złego silnik nie rozwijał pełnej mocy, a w połowie dystansu zaczął wyraźnie słabnąć. To sprawiło, że Polak zdołał wyprzedzić tylko 2 rywali i ukończył wyścig na 12 miejscu. Najważniejsze, że zdobył sporo kolejnych punktów do klasyfikacji sezonu i utrzymał 15 miejsce wśród 35 sklasyfikowanych kierowców. Maciej STAŃCO zajmuje 22 pozycję, a Andi MANCIN - 24. Trzeba przypomnieć, że wszyscy Polacy są debiutantami w EAC. W klasyfikacji par, tzw "twin class", polska para Stańco / Mancin nie zdołała wprawdzie odzyskać prowadzenia, ale strata do liderów jest bardzo niewielka.

A oto co powiedzieli polscy kierowcy po wyścigach we Francji.

Robert KISIEL: - Przez cały weekend zmagaliśmy się z ustawieniem samochodu. Jeździło mi się znakomicie, byłem w dobrej formie, ale samochód sprawiał problemy. Na domiar złego w niedzielnym wyścigu silnik zaczął tracić moc. Cały czas czuję, że jestem b. blisko czołówki, ale pech nie pozwala mi osiągnąć wyniku na miarę oczekiwań. Na półmetku sezonu jestem pewny, że miejsce w pierwszej dziesiątce w klasyfikacji końcowej sezonu jest zupełnie realne. Jedyne, czego mi brakuje, to łut szczęścia.

Maciej STAŃCO: - Nie najeździłem się w Magny Cours. Podczas weekendu musieliśmy wymienić silnik. W czasie treningu wolnego zrobiłem dosłownie kilka okrążeń, podobnie podczas kwalifikacji. Pomimo to, byłem optymistą przed wyścigiem i liczyłem na dobry wynik. Niestety, zawiodła technika. Wyeliminował mnie defekt zawieszenia. Na szczęście udało się naprawić samochód, by Andi mógł wystartować w niedzielnym wyścigu.

Andi MANCIN: - Przede mną startował doświadczony Andrea Larini, który popełnił falstart. Byłem pewny, że taki rutyniarz wie, co robi i ruszyłem za nim. Niestety, okazało się, że obydwaj popełniliśmy falstart. Dostałem karę "stop and go", straciłem kilkadziesiąt sekund, a potem musiałem to odrabiać. Gdyby nie kara, mógłby być całkiem niezły wynik. Szkoda, że na treningu przejechałem tylko 3 okrążenia i nie zdążyłem dobrze poznać obiektu. Tor Magny Cours bardzo mi się podoba, to znakomity obiekt.

Kolejny LG Super Racing Weekend i kolejne dwie rundy EAC odbędą się już za niespełna 2 tygodnie, w dniach 14 - 15 maja 2004 na torze Hockenheim w Niemczech.

Program relacji w stacji Eurosport z wyścigów w Magny Cours:

Poniedziałek, 3 maja, g. 10.00: relacja z wyścigu 1 i 2

Czwartek, 6 maja, g. 20.45: LG SRW Magazyn - wyścig 1 i 2

Sobota, 15 maja, g. 11.00: LG SRW Magazyn - wyścig 1 i 2 (powtórka)

Nieco później obszerne relacje będzie można obejrzeć także w programie TVN Turbo.

Klasyfikacja generalna EAC po 6 rundzie
 
1. Simone IACONE ITA       208
2. Rory BERTRAM NED       196
3. Maurizio CAMPANI ITA     193
4. Tim CORONEL NED        126
5. Antonio CHACON ESP      122
6. Luis VILLAMIL ESP       121
7. Eoin MURRAY IRL        117
8. Mikko HEINO FIN        106
9. Marco BROGI ITA        96
10. Fabrizio ARMETTA ITA     88
11. Jaromir JIRIK CZE       88
12. Andrea LARINI ITA       79
13. Gianluca GIRAUDI ITA     78
14. Massimiliano FANTINI ITA   68
15. Robert KISIEL POL       66
....
22. Maciej STAŃCO POL       16
....
24. Andi MANCIN POL        8
 
Sklasyfikowano 35 zawodników
 
Klasyfikacja EAC rookies (debiutantów)
1. Antonio CHACON ESP      122
2. Eoin MURRAY IRL       117
3. Mikko HEINO FIN       106
4. Marco BROGI ITA        96
5. Jaromir JIRIK CZE       88
6. Gian Luca GIRAUDI ITA     78
7. Robert KISIEL POL       66
....
9. Maciej STAŃCO POL       16
10. Andi MANCIN POL        8
 
Sklasyfikowano 16 zawodników
 
Klasyfikacja EAC par (twin class)
 
1. CAMPANI / BURATTI ITA     27
2. STAŃCO / MANCIN POL      24
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: silnik | klasyfikacja | kierowcy | wyścig

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy