Reklama

Pierwsza godzina - 3 zł

Sejm skierował do dalszych prac w komisji projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych, który określa m.in. obowiązkowe opłaty za parkowanie.

Sejm skierował do dalszych prac  w komisji projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych, który  określa m.in. obowiązkowe opłaty za parkowanie.

Opłaty będą pobierane w strefach płatnego parkowania. W projekcie zapisano, że maksymalna stawka za pierwszą godzinę parkowania wyniesie - 3 zł. Kierowcy zapłacą więcej za kolejne godziny

parkowania, do trzeciej włącznie, ale nie więcej niż o 20 proc. Natomiast opłata za czwartą i kolejne godziny nie może przekraczać stawki, jaką kierowcy zapłacą za pierwszą godzinę.

Nowelizacja ustawy jest konieczna, ponieważ 30 listopada 2003 r. przestaną obowiązywać przepisy dotyczące opłat za parkowanie samochodów na drogach publicznych. Przepisy te zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. Dlatego projektowana nowelizacja powinna wejść w życie przed upływem tego terminu. Podczas pierwszego czytania ogromne kontrowersje posłów wzbudziła opłata za przejazd przez mosty i tunele, jaką mogą nakładać samorządy. Większość klubów, poza SLD, UP i PO, chciało odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu. Komisja Infrastruktury dokonała jednak znaczących zmian, obniżając o połowę opłatę za przejazd przez mosty i tunele. (Pierwotnie zakładano opłatę wysokości od 8 do 18 zł, w zależności od kategorii pojazdu). Komisja odrzuciła możliwość pobierania opłat za wjazd do strefy śródmiejskiej. Po dokonaniu tych zmianach większość klubów poparła w czwartek projekt ustawy. Natomiast posłowie Po i PiS domagają się w poprawkach całkowitego zniesienia opłat za przejazd przez mosty i tunele.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: parkowanie | przejazd | mosty | tunele | opłaty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy