Na co zwracać uwagę przy kupnie notebooka
Na co zwracać uwagę przy doborze konfiguracji notebooka (w zależności od zastosowań)?
Rozpiętość cen notebooków jest olbrzymia. Najtańsze modele kosztują o k. 1500 zł, ceny najdroższych dochodzą nawet do 12-15 tys. zł. W przeciwieństwie do komputerów stacjonarnych drogie notebooki wcale nie mają znacząco szybszych procesorów ani większych dysków twardych. O ich cenie decyduje przede wszystkim jakość wykonania, jakość i wytrzymałość materiałów, z których zrobiona została obudowa, przeznaczenie i związane z nim wyposażenie oraz wielkość i czas pracy na zasilaniu bateryjnym.
Notebook do prac biurowych i do surfowania po internecie nie musi być drogi i bardzo wydajny. Ważne aby był zbudowany z dobrych, markowych komponentów. Najlepiej jeśli będzie on opatrzony logiem Centrino, wówczas zyskamy pewność, co do jakości jego wykonania. Taki notebook, jeśli będzie rzadko przenoszony i nie będzie musiał często być wykorzystywany w podróży, nie musi mieć bardzo długiego czasu pracy na bateriach - wystarczą 2-3 godziny. Ekran o przekątnej 15,4 cala będzie również optymalnym rozwiązaniem. Obowiązkowo musi być on wyposażony w nagrywarkę DVD, złącze kart Express Card, co najmniej dwa złącza USB i czytnik kart SD i kartę sieciową LAN. Warto też aby miał 1 GB pamięci RAM, co ułatwi pracę z wieloma programami na raz. W notebooku takim niekoniecznie musi być zamontowany dwurdzeniowy procesor Intel Core 2 Duo, wystarczy nieco wolniejszy i starszy dwurdzeniowy układ Core Duo lub jednordzeniowy Intel Celeron M. Ważna jest za to bezprzewodowa karta sieciowa WiFi, która, o co powinniśmy zadbać przy kupnie notebooka, warto aby była wewnętrzną kartą wbudowaną w notebooka. Nie warto oszczędzać na tym elemencie i dokupować później zewnętrzne karty WiFi Express Card lub PCMCIA, które są zwykle znacznie mniej funkcjonalne i zajmują niepotrzebnie złącze rozszerzeń notebooka. Najlepsze są moduły WiFi należące do platformy Centrino. Bezprzewodowe karty Intela znaleźć też można w wielu tańszych notebookach.
Notebook multimedialny powinien dysponować dobrym, wydajnym procesorem (np. Intel Core 2 Duo - platforma Centrino), który pozwoli bez problemów dekodować filmy zapisane w wysokiej rozdzielczości. Panoramiczny ekran o przekątnej 15,4 cala to minimum, warto się zatem zastanowić nad modelem z większym 17 calowym ekranem, pod warunkiem, że z takim notebookiem nie będziemy dużo podróżować, gdyż jest on znacznie cięższy i większy. Warto aby był on wyposażony w czytnik płyt Blu-ray, złącze DVI lub HDMI do podłączenia dodatkowego monitora, projektora lub telewizora HD. Przyda się również złącze FireWire, umożliwiające podłączenie kamkordera. Duży dysk i co najmniej 2 GB pamięć RAM pozwolą zaś na obróbkę materiałów multimedialnych. Obowiązkowym wyposażeniem takiego notebooka są też wbudowane dobre głośniki, mikrofon i kamera internetowa, oraz złącza dla zestawu kolumn 5.1. Wszystkie te wymagania spełnia najnowsza wersja platformy Centrino.
Notebook do gier nie różni się pod względem wyposażenia zbytnio od notebooka miltimedialnego. Nie musi mieć on co prawda wbudowanego napędu Blu-ray (wystarczy nagrywarka DVD), ale oprócz silnego procesora musi dysponować silną kartą graficzną. Niestety wbudowany w platformę Centrino moduł graficzny, mimo zgodności z DX 10 może się okazać niewystarczająco wydajny do grania w najnowsze gry 3D. Do takich celów trzeba poszukać notebooka z wyposażonego dodatkową w mobilną kartę graficzną nVidia GeForce lub ATI Radeon.
Notebook biznesowe, to notebooki przewidziane przede wszystkim jako urządzenia, które trafią jako służbowe wyposażenie pracowników dużych firm. Najważniejszą ich cechą jest solidna konstrukcja i niezawodność działania oraz bezpieczeństwo firmowych danych. Istotnymi cechami urządzeń biznesowych są dłuższe czasy pracy na akumulatorach, zaawansowane systemy ochrony danych (np. czytniki linii papilarnych), duże możliwości komunikacyjne (gigabitowe karty sieciowe, wielosystemowe modemy, szybkie karty WiFi) oraz wydłużona gwarancja. W wypadku biznesowych notebooków zbudowanych na bazie profesjonalnej platformy Intel Centrino Pro istnieje możliwość ich zdalnej konfiguracji, uaktualnienia programów i naprawy przez informatyków z działu IT, niezależnie w od miejsca na świecie, w którym znajduje się służbowy notebook - ważne aby był podłączony do internetu.
Subnotebooki - to kategoria niewielkich notebooków przeznaczonych dla osób, które muszą mieć notebooka zawsze przy sobie np. dla często podróżujących biznesmenów. Charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i masą (od 1 do 2 kg). Ich ekran ma przekątna rzędu 12-13 cali. Wiele modeli nie ma bardzo często wbudowanego napędu optycznego (podłączany jest on zewnętrznie) oraz mają zainstalowane bardzo oszczędne procesory z serii Intel Core 2 Duo Ultra Low Voltage, dzięki czemu są w stanie pracować na akumulatorach nawet do ośmiu godzin. Niestety, tego typu notebooki są bardzo drogie.