Motocyklowe 24h Le Mans: Sukces Polaków

W motocyklowym 24-godzinnym wyścigu w Le Mans nadspodziewanie dobry wynik osiągnęli polscy zawodnicy z zespołu POLand POSITION. Zajęli oni 2. miejsce w klasie Stocksport oraz 14. w klasyfikacji generalnej.

Był to pierwszy wyścig prestiżowego i bardzo trudnego cyklu Master of Endurance. Teamy składają się z trzech zawodników, którzy dysponują jednym motocyklem (zamieniają się co ok. 1 godzinę). Startowali oni w klasie Stocksport, na motocyklu Suzuki GSX-R1000. Cały wyścig odbywał się na suchej nawierzchni.

Ekipa POLand POSITION wystąpiła w składzie: Paweł Szkopek, Adam Badziak i Tomek Kędzior.

Już 10 minut po starcie nasi zawodnicy mieli problemy ze zmianą biegów, stracili przez to ok. 5 minut. Konieczna była wymiana urwanej dzwigni zmiany biegów. Stracili przez to bardzo dużo, już na samym początku wyścigu. Spadli na ostatnią, 54-tą pozycję. Bardzo szybko zaczęli nadrabiać i wyprzedzać kolejnych konkurentów. Około północy zawodnicy POLand POSITION zajmowali już wysokie 4 miejsce w klasie i 16 w klasyfikacji generalnej wyścigu.

W nocy wyścig nie był łatwy. Polacy mieli dalsze problemy: dwukrotnie wymieniali automat zmiany biegów, konieczna była naprawa świateł. Paweł Szkopek miał nowy kombinezon, który przy wielogodzinnej jeździe okazał się niedostatecznie wygodny. Rękawy były za ciasne, przez co Paweł zaczął tracić czucie w rękach. O 5.45 rano Szkopek, Kędzior i Badziak zajmowali 32 pozycję w wyścigu.

Nad ranem dzięki dobremu przygotowaniu kondycyjnemu, kolosalnym wysiłkom i sprawnym mechanikom Polacy bardzo skutecznie nadrabiali straty. W trudnych warunkach, przy wschodzącym słońcu i miejscami wilgotnym torze osiągali rewelacyjne czasy. O godzinie 7.40 rano wywalczyli 2 miejsce w klasie, tracąc do pierwszego miejsca jedynie 4 okrążenia. W generalce zajmowali 16 miejsce.

Wyścig zakończył się o godzinie 15.00 i ostatecznie ekipa POLand POSITION zajęła 2. pozycję w klasie Stocksport oraz 14. w klasyfikacji generalnej.

Wyścig był bardzo męczący. Ukończyło go 41 ekip spośród 54. Między innymiwyścigu nie ukończył inny polski zespół - Honda Motopol Racing Team. Trzeci startujący w Le Mans team z Polski - Castrol Yamaha Poland (Dubelski, Nyga, Pawelec) ukończył wyścig na 27 miejscu (742 okrążenia).

Kolejny wyścig Master of Endurance, z udziałem Polaków, odbędzie się 06.07.2003 (Spa Francorchamps, Belgia). Zawodnicy ci, w zależności od możliwości finansowych planują starty jeszcze w innych wyścigach Mistrzostw Świata.

Dowiedz się więcej na temat: zawodnicy | le mans | wyścig