Reklama

Loeb wróci na trasę "Polskiego"

Mikko Hirvonen jest liderem ORLEN Platinum 66. Rajdu Polski po siedmiu odcinkach specjalnych.

W świetle niepowodzenia Sébastiena Loeba, który już na początku OS 4 urwał przednie koło, Fin jest na dobrej drodze do włączenia się o pierwszy w karierze tytuł mistrza świata.

Hirvonen awansował na pierwsze miejsce po trzeciej próbie. Po wypadku Loeba na drugie miejsce awansował kolejny z kierowców BP Ford Abu Dhabi World Rally Team, Jari-Matti Latvala.

Podczas piątkowego etapu zawodnicy mieli do pokonania dwie pętle, z których każda składała się z trzech odcinków specjalnych. Podopieczni Malcolma Wilsona - dyrektora fabrycznej ekipy Forda - wygrali w piątek po trzy OES-y. Latvala dwukrotnie zanotował najlepszy czas na najdłużej w rajdzie, 33-kilometrowej próbie Paprotki.

Reklama

W Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA fortuna kołem się toczy. Loeb wygrał pierwsze pięć rajdów sezonu i wydawało się, że nikt go nie powstrzyma w walce o szósty z rzędu tytuł mistrza świata. Również fabryczny zespół Citroëna wypracował sporą przewagę nad Fordem w klasyfikacji producentów.

Tymczasem team spod znaku błękitnego owali zaliczył świetne występy we Włoszech i Grecji. Jeżeli w dalszej części ORLEN Platinum 66. Rajdu Polski Hirvonenowi i Latvali nadal będzie się wiodło tak dobrze, obaj mają szanse zagrozić Loebowi w walce o kolejną mistrzowską koronę. Na mecie finałowej próby dnia Latvala nie krył podziwu dla czasów uzyskiwanych przez Hirvonena.

"To był bardzo udany dzień dla naszego zespołu" - przyznał na mecie OES-u Paprotki 24-letni Fin. Dani Sordo również skorzystał na wypadku Loeba i awansował na trzecie miejsce. Dla Hiszpana priorytetem będzie wywiezienie z Mikołajek jak najwięcej punktów do klasyfikacji producentów. Podopieczny słynnego Carlosa Sainza błysnął na drugim przejeździe OES-u Grabówka, gdzie stracił do jego zwycięzcy, Latvali zaledwie 1,9 s.

Po pierwszym dniu rywalizacji przewaga Hirvonena nad Latvalą wynosi 8,9 s. Kluczowy dla tej rywalizacji był OS 6, na którym starszy z Finów uzyskał doskonały czas. Hirvonen wyprzedził na nim Latvalę aż o 8,2 s. Rewelacją pierwszej piątkowej pętli był Andreas Mikkelsen.

Młody Norweg, który startuje w Polsce Skodą Fabia WRC wspiął się aż na 4. pozycję. Niestety na drugiej pętli problemy z silnikiem sprawiły, że nie dotarł do mety finałowej próby. Dzięki temu czwartą lokatę odziedziczył Petter Solberg, który przyznał, że na każdym odcinku jechał na granicy ryzyka. Jego brat Henning (strata 6,9 s) jest piąty.

Trzykrotny zwycięzca Rajdu Polski, Krzysztof Hołowczyc dzielnie broni polskich barw. Jadący pod skrzydłami ekipy Stobarta kierowca Forda Focus RS ukończył dzień na 9. miejscu. Sébastien Loeb pojawi się na sobotnich odcinkach specjalnych w ramach systemu SupeRally. Po wypadku na OS 4 Citroen C4 WRC załogi Loeb/Elena w ekspresowym tempie został przetransportowany do parku serwisowego w Mikołajach. Po dokładnych oględzinach okazało się, że auto nie jest poważnie uszkodzone i nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby liderzy klasyfikacji mistrzostw świata powrócili do walki w ORLEN Platinum 66. Rajdzie Polski.

"Uderzyłem w pień drzewa, którego nie miałem zaznaczonego w swoim opisie. Po prostu go nie widziałem. Na skutek tego zdarzenia urwało się prawe przednie koło" - relacjonował Francuz.

W kategorii JWRC zdecydowanym liderem jest Kevin Abbring. Holenderski kierowca Renault Clio wyprzedza Michała Kościuszkę i Martina Prokopa. Na koniec piątkowego etapu jego przewaga nad Polakiem wyniosła 27 s. Prokop traci do Kościuszki 7,1 s.

Wyniki po pierwszym etapie i siedmiu odcinkach specjalnych:

1. Mikko Hirvonen (Finlandia/Ford Focus) 1:02.23,1
2. Jari-Matti Latvala (Finlandia/Ford Focus) strata 8,9
3. Dani Sordo (Hiszpania/Citroen C4)  37,0
4. Petter Solberg (Norwegia/Citroen Xsara) 1.14,6
5. Hennig Solberg (Norwegia/Ford Focus) 1:21,5
6. Sebastien Ogier (Francja/Citroen C4)  1.32,9
7. Matthew Wilson (W.Brytania/Ford Focus) 1.56,5
8. Conrad Rautenbach (Zimbabwe/Citroen C4) 2.31,5
9. Krzysztof Hołowczyc (Polska/Ford Focus) 2.39,8
10. Mads Oestberg (Norwegia/Subaru Impreza)  4.31,6
11. Michał Bębenek (Polska/Mitsubishi Lancer) 7.37,7
12. Maciej Oleksowicz (Polska/Peugeot 207 S2000) 8.53,6
13. i 1. w JWRC Kevin Abbring (Holandia/Renault Clio RS) 9.28,1
14. i 2. w JWRC Michał Kościuszko (Polska/Suzuki Swift) 9.55,1
15. i 3. w JWRC Martin Prokop (Czechy/Citroen C2)
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Norwegia | JWRC | Orlen | hirvonen | citroen | ford | Mikko Hirvonen | loeb

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy