Reklama

Kubica, godzina 14.

Dzisiaj o godz. 14.00 Robert Kubica, jako pierwszy Polak, pojedzie w wyścigu Formuły 1 na węgierskim torze Hungaroring. Polak wystartuje do GP Węgier z piątej linii.

- Przede mną pierwszy w karierze start w Grand Prix Formuły 1 - powiedział Robert Kubica po wczorajszych kwalifikacjach. Oto cała jego wypowiedź.

Reklama

Nie brałem udziału w wyścigu od wielu miesięcy, ale myślę, że już w kwalifikacjach udowodniłem, że potrafię sobie poradzić w nowych warunkach. Ze spokojem wyczekuję niedzielnego startu w Grand Prix Węgier.

Kwalifikacje przed Grand Prix Węgier były kolejnym nowym doświadczeniem dla mnie. Ostatni raz brałem udział w wyścigu w listopadzie zeszłego roku, kiedy ścigałem się w Formule 3 w Macau. Jazda w sobotę bardzo różni się od tego, do czego przywykłem biorąc udział w piątkowych treningach przed Grand Prix. Warunki na torze zmieniają się praktycznie z sesji na sesję, nawet w drugiej części kwalifikacji są inne niż w pierwszej. Muszę się tego wszystkiego nauczyć, ale jak na razie idzie mi dość dobrze. Po porannym treningu wiedziałem, że jesteśmy w dobrej formie. Jednak w poprzednich wyścigach z reguły byliśmy szybsi w treningach niż w kwalifikacji, dlatego podszedłem dość ostrożnie do moich szans w czasówce. Już po pierwszym okrążeniu okazało się, że możemy szybko pojechać. Zaryzykowaliśmy i w pierwszej części kwalifikacji wyjechałem tylko raz, pod koniec sesji. Udało mi się bez najmniejszego problemu awansować do kolejnego etapu czasówki.

W drugiej sesji warunki na torze trochę się zmieniły, musieliśmy wprowadzić pewne poprawki w balansie samochodu i pod koniec udało mi się uzyskać czas dający awans do finałowej dziesiątki. Nie było to łatwe, bo na okrążeniu wyjazdowym utknąłem za Jarno Trullim i nie rozgrzałem wystarczająco opon, przez co mój czas w pierwszym sektorze nie był zbyt dobry. Reszta okrążenia była jednak udana i w rezultacie awansowałem do finału.

Trzecia część kwalifikacji była dla mnie kolejną nowością. Pierwszy raz musiałem nauczyć się tak strategicznego podejścia do czasówki - najpierw przez kilka okrążeń jazda dość wolnym tempem i spalanie paliwa, a w końcówce zmiana opon na nowe i już typowa, kwalifikacyjna jazda po jak najlepszy czas.

Nie spodziewałem się, że uzyskam tu lepszą pozycję startową od Nicka, ale o ustawieniu na starcie decyduje czas pojedynczego okrążenia. Najważniejsza jest jednak równa jazda w wyścigu. Na Hungaroringu decydującą rolę odegrają opony - pogoda trochę spłatała figla i jest zimniej niż się spodziewano. Z drugiej strony ułatwi mi to przejechanie pierwszego w życiu tak długiego wyścigu - znacznie trudniej jeździ się w upalną pogodę.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Węgier | robert | Robert Kubica | jazda | Grand Prix

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne