Reklama

Klasa 5 z Nowej Słupi do Paryża!

Spośród 7 klas finałowych konkursu "Bezpieczeństwo dla wszystkich", którego patronem medialnym jest INTERIA.PL jury wybrało zwycięzcę, który pojedzie z Renault na Finał Międzynarodowy do paryskiego Disneylandu. To klasa 5 ze Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi.

Konkurs organizowany już od 5-ciu lat przyciąga coraz większe rzesze dzieci. Jest częścią ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Bezpieczeństwo dla wszystkich". W tym roku temat konkursu brzmiał: "Bezpieczeństwo na drodze to sprawa rodziny". W finale znalazło się 7 klas: z Koszalina, Nieporętu,

Lidzbarku Welskiego, Słupska, Rzeszowa i Nowej Słupi. W tegorocznej edycji konkursu szkoły nadesłały 2319 prac.

Zarówno konkurs, jak i cała akcja "Bezpieczeństwo dla wszystkich" zachęcają dzieci do przedstawiania własnych pomysłów i rozwiązań, dzięki którym można polepszyć sytuację na polskich drogach.

W bieżącym konkursie zadaniem dzieci było zaproponowanie pomysłów na pokazanie i zwiększenie roli całej rodziny w bezpiecznym poruszaniu się po drogach. Ważne było to, aby dostrzec, że nie tylko każdy z osobna może wpływać na nasze wspólne bezpieczeństwo na drogach, ale współpraca całej rodziny, rodziców z dziećmi ma także ogromne znaczenie.

Reklama

7 finalistów

Spośród wszystkich nadesłanych prac jury wybrało 70 plakatów, a wśród nich wytypowało 7 finalistów. Wszyscy mieli okazję zaprezentować swoje prace na imprezie finałowej 20 kwietnia br. w Warszawie:

Kl. 4D, Szkoła Podstawowa nr 18 im. J.Matejki w Koszalinie

- ul. Staszica 6; 75-449 Koszalin (opiekun: Tomasz Okuniewicz):

Kl. 4B, Szkoła Podstawowa nr1 im. Tokaja w Nieporęcie

- ul. Dworcowa 9; 05-126 Nieporęt (opiekun: Piotr Kutra):

Kl. 3E, Szkoła Podstawowa w Lidzbarku

- ul. Działdowska 13; 13-230 Lidzbark Welski k/Działdowa (opiekun: Katarzyna Czaplińska):

Kl. 4D, Szkoła Podstawowa nr2 w Słupsku

- ul.H.Pobożnego 2; 76-200 Słupsk (opiekun: Ewa Szuchyta):

Kl. 5 (grupa świetlicowa), Szkoła Podstawowa nr 23 im. J.Pawła II w Rzeszowie

ul.Bp.J.Pelczara3, 35-310 Rzeszów (opiekun: Małgorzata Wiciejowska):

Kl. 5, Szkoła Podstawowa im.Bohaterów Powstania Styczniowego w Nowej Słupi

ul. Szkolna 10; 20-000 Nowa Słupia (opiekunowie: Renata Storzysz, Jacek Góra):

Kl 4B, Szkoła Podstawowa im.Bohaterów Powstania Styczniowego w Nowej Słupi

ul. Szkolna 10; 20-000 Nowa Słupia (opiekunowie: Renata Storzysz, Jacek Góra):

Dzieci -ambasadorami bezpieczeństwa na drodze

"Bezpieczeństwo na drodze to sprawa rodziny" to już kolejny temat konkursu organizowanego przez Renault. Co roku, rysując, malując i pisząc do nas, dzieci przedstawiały setki pomysłów na poprawę bezpieczeństwa na drodze. Dla każdego z nich zapewne bardzo ważna w całej tej pracy jest zawsze wygrana i nagroda. Dla nas dorosłych powinno być ważne to, że dzieci zaczynają razem z nami rozmawiać i myśleć o tym jak zachować się na drodze. Przez zabawę uczymy i mamy z tego wymierne korzyści. Jak podkreśla jeden z członków jury p.Roman Dębecki, z-ca redaktora naczelnego "Auto Świat": "Po pracach widać, że dzieci rozmawiają z nauczycielami, że w praktyce, na lekcjach, realizują program "Bezpieczeństwo dla wszystkich". Ale widać też, że rozmawiają z rodzicami, zauważają nieprawidłowe zachowania ludzi dorosłych na drodze czy ulicy. Myślę, że konkurs podsumować można krótko: dzięki zaangażowaniu firmy Renault setki tysięcy uczniów szkół podstawowych w Polsce stało się ambasadorami bezpieczeństwa w ruchu drogowym!"

W tym roku praca klasy polegała na wykonaniu plakatu dotyczącego przyjemnego i bezpiecznego przemieszczania się po drodze z rodziną. W pracach jury znalazło wiele podobieństw w przesłaniach i pomysłach. Ale jednocześnie rysunki dzieci przemawiają do nas wiedzą i mądrością, których my dorośli powinniśmy dzieciom pozazdrościć.

Dorota Stalińska, aktorka obradująca z nami w jury dzieli się sowimi przemyśleniami: "Oglądając prace konkursowe cieszę się i martwię jednocześnie. Martwię dlatego, że w tym roku moim zdaniem jest zdecydowanie mniej prac oryginalnych, prowokowanych jakby wyobraźnią dzieci, mniej prac ciekawych artystycznie. Cieszy z kolei to, że lata programu Renault dały wymierne rezultaty - widać, że uczniowie za sprawą nauczycieli, bardzo solidnie przerobili poszczególne tematy i zadania, zawarte w podręczniku "Droga i ja". To właśnie znajduje oddźwięk w tych pracach. One po prostu robią się do siebie podobne. Ale jednocześnie świadczy to o dużej wiedzy na temat właściwych zachowań związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. I to jest fantastyczny zysk całego programu, dlatego też konkurs spełnił swoja funkcję! Ja jako juror poszukuję jednak prac indywidualnych, obrazujących inne spojrzenie dziecka, a nie w cudzysłowie mówiąc - napisanych przez panią na tablicy..."

Akcja plakatowa w szkołach i salonach dealerów Renault

W ramach programu "Bezpieczeństwo dla wszystkich" firma Renault, podobnie jak rok temu, zapewni reprodukcje 7 finałowych plakatów. Plakaty posłużą do zorganizowania kampanii plakatowej na terenie szkół finalistów, innych szkół, urzędów, przedszkoli itd. W ten sposób przesłania wymyślone przez dzieci będą mogły dotrzeć do większej liczby osób, do każdego przechodnia, całych rodzin i decydentów.

Ponadto spośród wszystkich nadesłanych do konkursu prac wybrana zostanie pula plakatów, z których dealerzy Renault zorganizują wystawy w swoich salonach. W tym roku ekspozycje prac dzieci biorących udział w poprzedniej edycji konkursu nie tylko stanowiły znakomitą ozdobę salonów, ale też w szczególny sposób zwracały uwagę klientów na zagadnienia dotyczące bezpiecznych zachowań na drodze.

Konkurs i program -statystyki polskie i światowe

Popularność konkursu każdego roku wzrasta. W bieżącej edycji jury miało trudne zadanie: wybór najlepszych prac spośród aż 2319 nadesłanych plakatów. Liczba nadsyłanych prac z roku na rok rośnie w zawrotnym tempie. W całej Europie w konkursie wzięło udział 9 państw: Hiszpania, Francja, Polska, Portugalia, Rumunia, Rosja, Słowenia, Szwajcaria, Turcja.

W 1 roku trwania akcji (2001r) do konkursu w naszym kraju przyszło 130 prac, w latach następnych kolejno: 2002r. - 640 rysunków, 2003r.-648 prac. W ubiegłym roku do konkursu szkoły nadesłały już 1778 prac.

Udział szkół w programie edukacyjnym:

Program edukacyjny został przez Renault wprowadzony w 13 krajach.

Od początku akcji w 2000r programem zostało już objętych ponad 6 milionów uczniów w całej Europie, przy czym w samej Polsce jest to prawie pól miliona dzieci. Do placówek szkolnych w całej Europie zostało rozesłanych nieodpłatnie 240 000 zestawów edukacyjnych.

Porozmawiaj na Forum.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje