Dobry występ Polaków w Le Mans

O godzinie 15.00 zakończył się 24 godzinny wyścig motocyklowy Le Mans. Były to pierwsze w tym roku wyścigi z cyklu Master of Endurance - wielogodzinnych wyścigów wytrzymałościowych.

W wyścigu startowało 3 najlepszych polskich zawodników: Paweł Szkopek, Adam Badziak oraz Tomasz Kędzior. Jechali na motocyklu Suzuki GSX-R1000. Zamieniali się co około godzinę. Startował i kończył wyścig najszybszy spośród trójki - Paweł Szkopek.

Zawodnicy POLand Position w ciągu całego wyścigu przejechali 770 okrążeń toru. Łącznie pokonali 3 314,8 km. To bardzo dużo jak na 24 godziny. W tym czasie mechanicy wielokrotnie tankowali paliwo, zmieniali opony i naprawiali motocykl, a także wymieniali się zawodnicy prowadzący motocykl. Zespół, który ukończył wyścig bezpośrednio przed nimi miał 13 sekund przewagi. Zwycięski zespół klasyfikacji generalnej przejechał 816 okrążeń.

Wyścig był bardzo męczący. Ukończyło go 41 ekip spośród 54. Między innymi wyścigu nie ukończył inny polski zespół - Honda Motopol Racing Team. Trzeci startujący w Le Mans team z Polski - Castrol Yamaha Poland (Dubelski, Nyga, Pawelec) ukończył wyścig na 27 miejscu (742 okrążenia).

Polacy do wyścigu przygotowywali się bardzo długo. Mimo braku dostatecznej ilości sponsorów, od początku byli zdecydowani wystartować w Le Mans, nawet samemu finansując wyjazd i koszty przygotowania motocykla.

Kolejny wyścig Endurance, z udziałem Polaków, odbędzie się 06.07.2003 (Spa Francorchamps). (ap)