Reklama

Czy wiesz jakim jesteś kierowcą?

Naukowcy wyróżnili pięć typów osobowości o różnym potencjale ryzyka w ruchu drogowym. To kierowcy opanowani i rozważni, amatorzy ryzyka, agresywni, trzeżwi racjonalni i ostrożni.

Do której grupy się zaliczasz?

Reklama

Opanowani i rozważni. Zdrowa ocena własnych umiejętności oraz wysoki poziom odpowiedzialności i świadomości w zakresie ochrony środowiska są elementami cechującymi postawę życiową tych osób oraz ich podejście do jazdy samochodem.

Amatorzy ryzyka. Osoby reprezentujące ten typ mogą w związku z zawyżoną samooceną i dużą gotowością do ryzyka stwarzać zagrożenie dla siebie i innych - czynnik przyjemności i zabawy znajduje się dla nich na pierwszym planie. "Amatorzy ryzyka" zorientowani są głównie na wartości materialne.

Agresywni, Stosunek do reguł ruchu drogowego oraz do prowadzenia po alkoholu jest wśród wielu przedstawicieli tej grupy wyraźnie niedbały. Niebezpieczne motto: Najważniejsze to nie dać się złapać. Marzeniom o lepszym życiu przeciwstawia się niewielka gotowość do podjęcia wysiłku w kierunku ich spełnienia. Ograniczone perspektywy osobiste idą w parze z negatywnym stosunkiem do cudzoziemców i niskim respektem dla przepisów prawnych.

Trzeźwi-racjonalni. Typ ten charakteryzuje niewielki potencjał zagrożenia. Reprezentanci tego typu wystrzegają się agresywnych zachowań na drodze dla dobra ogółu i starają się respektować ograniczenia prędkości.

Ostrożni. Samochód jest dla nich wygodnym, praktycznym urządzeniem codziennego użytku. Jest to grupa z najwyższym udziałem kobiet. Osoby reprezentujące ten typ charakteryzują się powściągliwym stylem jazdy.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: amator

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje